Reklam Alanı
Reklam Alanı
diş iltihabı
Sağlık 217 0

Diş İltihabı Nedir, Zararları Nelerdir? Diş İltihabı Hakkında…

Apse irinli bir iltihap birikmesinden meydana gelen sağlığınızı tehdit edecek bir durumdur. Diş iltihabı ölü doku ve bakterilerden oluşmuş yoğun ve kötü kokulu bir sıvıdır. Genellikle bakterilerin sebebiyet verdiği enfeksiyonla ortaya çıkmaktadır. Diş iltihabı iki farklı çeşitte ortaya çıkmaktadır. Birincisi diş kökünde biriken apselerdir. Diş bakımının yapılmaması ve çürüklere gerekli müdahale yapılmamasından kaynaklanmaktadır. İkincisi ise diş etinde oluşan apselerdir. Günlük ağız bakımı yapılmaması ve yemek artıklarının düzgün temizlenmeyip birikmesiyle oluşmaktadır.

Diş İltihabı Şiddetli Ağrı İle Ortaya Çıkmaktadır

iltihaplı diş

iltihaplı diş

Genellikle şiddetli diş ağrısıyla ortaya çıkan diş iltihabı ağrının kulağa ve çeneye vurmasıyla daha çok hissedilmeye başlanır. Yüzde şişlik boyutuna gelmesiyle çekilmez bir ağrıya dönüşmekle beraber iltihaba dokunulursa ağrı şiddeti artmaktadır. Diş iltihabının diğer belirtileri ise sıcak ve soğuk yiyeceklere hassasiyet, halsizlik, yüksek ateş, uykusuzluk, ağzı açmakta zorlanma ve yutkunamama olmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız eğer mutlaka bir çözüm yolu bulmanız gerekmektedir. Çünkü diş ağrısı daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Diş İltihabı İçin Neler Yapmalı

 

  • Diş iltihabı ile karşı karşıya kaldıysanız eğer ilk olarak hekime görünmeniz gerekmektedir.
  • Apse bulunan bölgeye buz ile beraber 30 dakika soğuk bası yapabilirsiniz.
  • Dişte kanama veya yara var ise tuzlu su ile gargara yapmak durumu kontrol edebilir.
  • Sıcak ve soğuk içecek ve yiyeceklerin yanı sıra sert ve çıtır yiyeceklerden uzak durun
  • Uzun süre dayanılabilir durumdaysanız kanal tedavisi yaptırmalısınız.
  • Diş kırık ya da çürük ise çekilmesi gerekebilir.
  • Hiçbir şey yapmayıp olumsuz etkiler yaratacak olsa da boş alan bırakabilirsiniz.
  • Ekonomik bir yöntem olan kısmi ya da tam protez kullanabilirsiniz ancak doğal bir görünüm olmayacak ve temizliği zor olacaktır.
  • Çekilen dişin iki tarafında sağlam diş varsa eğer köprü tedavisi uygulayabilirsiniz. Boşluğun yanındaki dişler köprü modelini desteklemek için sağlam olmalıdır.
  • Diş implantları en güvenli çözümlerden biridir. Bir ya da birden fazla diş için aynı anda yaptırabilmesinin yanı sıra çok da sağlam bir diş kazandırmaktadır. Ancak diğer yöntemlere nazaran biraz pahalıdır.

Horlama Nedenleri Nelerdir? Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir