Reklam Alanı
Reklam Alanı
diş teli fırçalama
Sağlık 56 0

Diş Teli Fırçalama ve Tedavisi

Diş teli, dişlerden bir kaçının ya da hepsinin yamuk olması durumunda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Diş teli takıldıktan sonra diş teli tedavisi ve diş teli fırçalama fazlası ile önemlidir. Bu tedaviyi ortodontistler yapar. Ortodonti tedavisi genellikle diş teli kullanımıyla ilgilenmektedir. Bazen diş çekimi tedavisine nadir de olsa çene operasyonlarına bakan bölümdür. Çenedeki fiziki bozuklukları ve diş yamukluklarını diş teli kullanarak düzeltmek mümkündür. Kullanılan diş teli sayesinde ileride meydana gelebilecek sıkıntıların da önüne geçilmiş olur. Çünkü yamulan dişler zamanla diş etine zarar verir ve diş köklerinin çürümesine neden olabilir. Diş teli tedavisi, takılırken kullanılan uyuşturucu iğneler sayesinde ağrısız ve acısız olmaktadır. Tel takma işlemi ortalama yarım saat sürer. Ancak diş tellerine alışmak zaman alabilir. Birkaç hafta ağzınızda bir kalabalık varmış gibi hissetmeniz normaldir.

 Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli tedavine başlarken öncelikte çürük dişler temizlenir. Çekişmesi gerekli görülen dişler var ise çekim işleri yapılır. Daha sonra diş teli takma işlemi yapılır. Bu işlem için öncelikle dişler biraz zımparalanır. Ardından yapıştırıcı sürülerek braketler yerleştirilir. Kısa bir süre beklendikten sonra braket dışına taşan yapıştırıcılar temizlenir. Yapıştırılan braketlerin düşmemesi için lastık takılır. Böylece tel takma işlemi son bulmuş olur. Tel takılmasından sonraki birkaç gün bir şeyler ısırırken zorlanma yaşanabilir. Belirli bir süre hassaslık artacaktır. Ancak kısa bir süre sonra kişi tellere alışır ve onların varlığını bile unutabilir. Diş teli kullanımı süresince belirli aralıklar ile kontrole gitmek gerekir. Hastanın ne sıklıkla kontrole gideceği tedaviyi yapan doktor tarafından belirlenir. Ortalama 4-8 hafta arasında kontrol uygun görülür. Bu süreçte diş teli fırçalama konusuna da dikkat edilmelidir.

 Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi süresince ağız temizliği oldukça önemlidir. Diş teli fırçalama işlemi esnasında zarar görmemesi için yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak gerekir. Elektrikli diş fırçası kullanmak zararlı değildir anca orta hızda olduğuna dikkat etmek gerekir. Diş tellerinin bakımı için diş fırçasının yeterli olmadığı durumlar olur. Günde bir kere ağız bakım suları kullanılabilir. Ayrıca diş ipi kullanmak da diş sağlığınız için iyi bir tercih olacaktır.

Diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da yiyecek ve içecekleri özenle seçmektir. Özellikle siyah üzüm, şarap, köri sosu gibi dişleri ve diş tellerini lekelendiren yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Asitli ve çok sıcak veya çok soğuk içecekler de diş tellerine zarar verir.

İlginizi Çekebilir: Diş temizletmek acı veriyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir