Reklam Alanı
Reklam Alanı
düşük ayak sendromu neden olur
Sağlık 60 0

Düşük Ayak Sendromu Nedir?

Ayak parmaklarını sürükleyerek yürümeye neden olan düşük ayak sendromu nedir? Nelere sebep olabilir? Düşük ayak sendromu, ağın bilekten yukarı çıkmasının zorlaşması ya da bilekten yukarı kalkmaması durumudur. İnsanlarda dizin yukarısından ayak bileğine kadar devam eden sinirler bulunmaktadır. Paroneal sinir olarak adlandırılan ve bacağın dış tarafında bulunan bu sinir sistemi yürürken ayağın istenilen zamanda istenilen yönde hareket etmesini sağlamaktadır. Çeşitli sebeplerle bu kasların işlevini yitirmesi durumunda yürüme kontrol edilemez. Genellikle ayak parmakları yukarı kaldırılamaz ve sürünür. Aynı zamanda merdiven çıkmak gibi günlük olayların yapılmasını da zorlaştıran veya engelleyen bu duruma düşük ayak sendromu adı verilmektedir.

 Düşük Ayak Sendromunun Tedavisi

Düşük ayak sendromu bir hastalıktan ziyade bulgudur. Bu nedenle tedavi sürecine başlamadan önce sendromun nedeni tespit edilir. Düşük ayak sendromu nedir sorusuyla beraber nedenleri de araştırılmalıdır. Düşük ayak sendromu yaşayan hastanın tedavisine başlarken önceden yaşadığı bir trafik kazası, travma hikayesi veya genetik bir hastalığı bulunup bulunmadığı araştırılır. Daha sonra beyin ve omurilikle beraber sinirler radyolojik açıdan araştırılır. Ayağın kontrol edilmesine engel olan durum tedavi edilir. Tıbbı tedavinin yanında ayak ve alt bacak bölgesine giyilebilen ortez ayak bilekliğinin kullanılması tavsiye edilir. Bu bileklikler ayak bileğinin doksan derece açıda kalmasına yardım ederek ayağın yere sürünmesini ve bir yere takılmasını engeller. Bu ortezlerin en yaygın kullanılanı AFO şeklinde isimlendirilmiştir. Genellikle termoplastik, karbon veya silikondan yapılan modelleri sayesinde düşük ayak sendromu yaşayan kişileri, günlük hayatlarında daha özgür kılarlar.

düşük ayak sendromu neden olur

 Düşük Ayak Sendromu Neden Olur?

Bazı hastalıklar ölümcül sonuçlar meydana getirmese de hayat kalitesini arttırmak adına önemsenmesi gerekir. Düşük ayak sendromu nedir konusunda uzmanlaşmış kişilerden destek almak tedavi konusunda daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olur. Düşük ayak sendromu tedavisi için sendromun nedeni bulunmalıdır. Hasar görme riski yüksek olan paroneal sinir sistemi uzun süreli çömelerek oturma sonucunda bile zarar görebilir. Ağır bel fıtığı hastalıklarında veya ameliyatların yanlış uygulanması sonucunda da sinirler zarar görerek düşük ayak sendromuna neden olabilir. Bazen de omurga kaynaklı patolojilere bağlı sinir yaralanmaları kişinin düşük ayak sendromu yaşamasına neden olur. Bu durumda baskı bölgesindeki neden yok edilerek sendrom tedavi edilmiş olur.

Dikkatinizi çekebilir: Ayak ağrısı ve geçirme yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir