Reklam Alanı
Reklam Alanı
hamilelik en erken belirtileri
Sağlık 87 0

En Erken Hamilelik Testi

Gebe kalmak isteyen kadınların en erken hamilelik testi yaparak bir an önce sonuç almak istemeleri oldukça doğaldır. Fakat erken gebelik testi bazen yanlış zaman ya da yanlış yöntemle kullanılmaktadır. Bu durum hem maddi kayıp oluşturur hem de anne adayında boş yere bir üzüntüye sebep olabilir. Evde yapılan erken hamilelik testi kadının idrarı kullanılarak yapılmaktadır. Bir damla idrar test çubuğuna damlatılır ve kısa sürede sonuç alınır. Kan yoluyla yapılacak erken hamilelik testi ise sağlık kuruluşuna kan vererek yapılır. Erken hamilelik testi en erken adet gecikmesinden bir gün sonra yapılabilir. Eğer regl dönemi düzenli değilse adet kanamasının son gününden bir hafta ya da on gün sonra yapılabilir.

 Gebelik Testi Nasıl Sonuç Verir?

Gebelik çeşitli evrelerden oluşan bir süreçtir. Bu evrelerden biri de blastokist evresidir. Gebeliğin en erken hamilelik testi bu dönemde sonuç verir. Çünkü bu evrede embriyo HCG adıyla isimlendirilen bir hormon salgılamaya başlar. Bu hormon kadınlarda gebelik dışındaki zamanlarda da var olan bir hormondur. Normalde kanda ve idrarda az miktarda bulunan HCG hormonu hamilelik süresince devamlı bir artış halindedir. Erken gebelik testlerindeki temel çalışma prensibi bu hormonun kan veya idrardaki değerinin belirlenmesidir. Belirli bir seviyenin üzerinde olan HCG hormonu gebelik belirtisidir. Doğru zamanda yapılan erken gebelik testleri genellikle yanılma payı az olan testlerdir.

hamilelik en erken belirtileri

 HCG Hormonunun Değeri Ne Anlama Gelir ?

Gebe olmayan insanda kanda bulunan HCG değer sıfır ile on ml arasındadır. Gebelik beklentisi olan kadına yapılan kan testinde bu hormonun en az 5 ml üzerinde olması gerekir. Gebelik anından itibaren bu değer artış gösterir. İlk iki günde çok fazla artan olur. Bir önceki güne göre iki katına çıkmayan durumlarda bir sıkıntı olma ihtimali vardır. Dış gebelik diye isimlendirilen durumlarda HCG değeri beklenen düzeyde çıkar lakin sonraki günde artması beklenirken değerde bir artış meydana gelmez. Evde yapılan gebelik testlerinde ise hormon oranı yazılmaz. Bu testte iki çizgi bulunur. İdrar damlatılarak yapılan testte çift çizginin olması gebelik anlamına gelir. Bu en erken hamilelik testi sayesinde hamile olup olunmadığı ve tahmini olarak gebeliğin kaç haftalık olduğu anlaşılır. Ancak kesin gebelik durumundan bahsedebilmek için ultrason muayenesi şarttır.

İlginizi Çekebilir: Hamileliğin İlk Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir