Reklam Alanı
Reklam Alanı
evde çilek reçeli yapımı
Yaşam 75 0

Evde Çilek Reçeli Yapımı- Sağlıklı Ve Ucuza Kendi Reçelinizi Yapın

Canı çilek reçeli çekenler için 2 kilo toz şeker, 2 kilo çilek, 1 limonun suyu (veya 2 çay kaşığı limon tuzu) ile evde çilek reçeli yapımı söz konusu olabilir. Çileklerin kokulu ve küçük olması gerekmekte olup, limon suyu yerine 2 çay kaşığı limon tuzu kullanılabiliyor. Evvela çileklerin bol su kullanmak suretiyle yıkanması gerekmektedir. Yaprakları nizami olarak kesilmeli ve tek tek ayıklanmalıdır. Eğer aldığınız çilekler büyük ise dörde bölerek kullanabilirsiniz. Tekrar sudan geçirilen çilekler, bir süzgeç yardımıyla süzülür. Ardından geniş bir tencereye alınan çilekler kaç kilo ise o kadar toz şeker konulmalıdır. Şekerlenen çilekler derin bir tencerede kapağı kapatılarak bir gece bekletilir.

Evde Çilek Reçeli Nasıl Yapılır ?

Bekletilmiş çilekler evde çilek reçeli yapımı kapsamında ertesi gün orta ateşte pişirilir ve aralıklarla karıştırılır. Kaynamaya başladığında köpüklenmeye başladığını görebilirsiniz. Bu köpükler bir kaşık marifetiyle alınmalıdır. Aksi takdirde tadı ekşir ve bulanık bir görüntü alır. Orta ateşte bir süre pişirildikten sonra çileklerin altı kısılır ve ara ara karıştırılır. 20 dakika sonra koyulaşma emarelerini göreceksiniz. Karıştırma sürecinde çileğin akış hızını takip edin. Hızlı akıyorsa daha da kaynatılması gerekir. Altı kısılan reçel koyulaşınca limon suyu sıkılarak reçele ilave edilir. Takriben 2 – 3 dakika kadar daha kaynattıktan sonra reçelden bir tatlı kaşığı alınarak buzlukta soğutulmuş tabağa damlatılır. Tabak eğildiğinde yavaş akıyorsa çilek reçeli hazır demektir.

evde çilek reçeli nasıl yapılır

Çilek Reçelinde Püf Noktaları

Ocaktan indirilen reçel sıcak değil, ılık hale geldikten sonra kavanoza doldurulmalıdır. Bu arada evde çilek reçeli yapımı konusunda bazı püf noktalarına değinmekte yarar vardır. Çilekler pazardan veya marketten alınırken mutlaka tadılmalıdır. Küçük, tatlı ve kokulu olmaları çilek reçelinin başarısını belirleyen en önemli kriterdir. Öte yandan bu konuda değinilmesi gereken diğer bir husus limon suyu mu yoksa limon tuzu mu kullanılması gerektiğidir. Limon tuzu kullanımı, limon suyuna göre daha uzun ömürlü bir çilek reçeli anlamına gelmektedir. Burada ölçü 2 kilo çilek için 2 çay kaşığı limon tuzu kullanımıdır. Ocaktan indirmeden 2-3 dakika önce uygulama yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Evde Pesto Sos Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir