Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji&İnternet 119 0

Anahtar Kelime Analizi Nedir? Google da Aranan Kelimeleri Bulma

Yazdığımız yazıların özü olan ve arama motorlarının kullanıcıları sitemize yönlendirmesi için kullanılan ifadelere anahtar kelime denilmektedir. Web sitelerinin genel olarak amacı daha yüksek hit almaktır, daha yüksek hit almanın yolu ise doğru anahtar kelime seçimi ve kaliteli içerikten geçmektedir. Google da aranan kelimeleri bulma işlemine anahtar kelime analizi denilmektedir. Adwords anahtar kelime aracı uygulaması ile anahtar kelimelerin aylık aranma hacmi belirlenebilmektedir.

Google Adwords İle Google Da Aranan Kelimeleri Bulma

Google’un online ortamda reklamcılık sistemi olan adwords sitelerin veya ürünlerin reklamını yapmak için kurulmuştur. Günde birkaç TL gibi ufak miktarlarda bile reklam verebileceğiniz bu sistemle aynı zamanda Google da aranan kelimeleri bulma işleminide gerçekleştirebilirsiniz. Reklam vermeden önce veya sitenize ekleyeceğiniz içerikleri eklemeden önce kesinlikle anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir. Anahtar kelime analizi ile kelimelerin arama hacmini görebilirsiniz, üzerinde çalıştığınız anahtar kelimenin rekabetinin basit, orta veya zor olduğunu görebilirsiniz. Analiz yapılmadan oluşturulan anahtar kelimeler yazınızı tetiklemezse, rekabeti çok yüksek olursa veya arama hacmi düşükse içeriğiniz boşa gidebilir. Anahtar sözcükler nasıl bulunur  sorusuna cevap olarak Adwords anahtar kelime aracı kullanılmaktadır.

Google da aranan kelimeleri bulma 

Adwordse giriş yaptıktan sonra mail adresinizi ve sitenizin urlsi bilgilerini doldurup ileri diyerek adwordse giriş yapabilirsiniz.  Bu ekrandan yeni kampanya oluştur butonu ile kendinize bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

Reklam Kampanyası Oluşturmadan Google da Aranan Kelimeleri Bulma

Adwordse giriş yaptıktan sonra sol üst tarafta bulunan araçlar simgesine tıkladıktan sonra planlama sekmesi altında bulunan anahtar kelime planlayıcı seçmemiz gerekmektedir.

anahtar kelime seçimi

Sonrasında karşımıza gelen ekrandan yeni anahtar kelimeleri bulun kutusunun altına hangi kelimeler ile ilgili çalışma yapmak istiyorsak onları girmeli ve sonrasında başla seçeneğini seçmeliyiz. Ardından resimdeki ekran karşınıza gelecektir.

Google da aranan kelimeleri bulma  işlemi için adwords karşımıza benzer olarak kullanılabilecek anahtar kelimeler, kelimelerin aylık ortalama sayısı, aylara göre arama hacmindeki değişim maksimum ve minimum verilen teklifler gibi parametreler karşımıza çıkacaktır. Bu parametreleri inceleyerek seçeceğimiz anahtar kelimelere karar verebiliriz. Ayrıca belirtilen anahtar kelimeleri google üzerinden aratarak muhtemel rakipleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: WordPress Site Yedekleme ve Geri Yükleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir