Reklam Alanı
Reklam Alanı
happiness
Sinema&TV 503 1

Happiness: Tüketim Toplumunu Eleştiren Ödüllü Kısa Film

Son haftalarda öne çıkan diğer bir yapım da Steve Cutts’un Happiness filmi. Eleştirel bir biçim taşıyan filmde kullanılan çizgiler büyük önem taşımaktadır. Filmde tüketim toplumuna ve bunu besleyen reklam dünyasına yönelik ciddi eleştiriler var. Bu eleştirileri yaparken de gizleme ve alt metin kullanma gibi bir yöntem de izlememiş. Derdini açıkça ifade ederek herhangi bir yoruma kapalı hale getirmiş. Filmi izleyen herkes yönetmenin neyi eleştirdiğini ne ile sorunları olduğunu çok net bir şekilde kavrayabilir. Bu açıkça verilen mesajın içinde ise çok hayati noktalar saklı. Filmin eleştirdiği yaşam biçimi aslında hepimizin hayatı. Bu anlamda sadece sektöre ya da topluma değil aynı zamanda birey olarak her birimize karşı yapılmış bir eleştiri saklı filmde.

Happiness – Farelerin Dünyası

Filmde kullanılan çizgileri de ayrıca incelemek gerekir. Animasyon bir film olan Happiness çizim ve tasarım olarak da derdini iyi anlatan bir yapım. Filmde karakter olarak fareler kullanılmış. Farelerin kullanılmasının özel olarak bir sebebi yoktur. Fakat bireysel olarak hepimizi eleştiren bu filmde eğer karakter olarak insanlar kullanılsaydı, bizler filmin eleştirel yönünü incelerken belki de bu kadar objektif olamayacaktık. Fakat birbirleriyle yarışan, mutlu olmak için tüketim toplumunun dayattığı koşturmacaya katılan fareleri izlerken, durumun ne kadar da acıklı olduğunu çok daha iyi bir şekilde görebiliyoruz. Happiness filminde işlenen reklamların “mutlu olmak istiyorsan ürünümüzü almalısın” temasına aslında bu mutlulukların sahte bir mutluluk olduğunu bireylerin bu şekilde mutlu olmak için ürünlerin ve eşyaların peşinde koşturduğu ve o eşyalara sahip olmak için para kazanmakla hayatlarının geçtiği bir yaşam tarzının asla mutluluk getirmeyeceği üzerinde duruluyor.

Ödül Mü Tuzak Mı?

Baş karakter de bu “mutluluklara” ulaşabilmek için son sahnede yerde bulduğu ve rüzgarın uçurduğu paranın peşinde koşmaktadır. Sokaklar boyu o paranın peşinde koşarken o para onu çalışması için bir masanın başına getirir. Bir fare tuzağı şeklinde ifade edilmiş çalışma masasında yem olarak para kullanılmıştır. Bu şekilde eleştirilerini son derece somut bir dille ifade ederek herkesin etkilenmesini sağlamıştır. Aslında son derece açık ve basit bir şekilde ortada duran bu acı gerçekleri karmaşık bir dil ile anlatmamak da son derece yerinde bir seçim.

Filmi Buradan İzleyebilirsiniz.

Benzer Makaleleri İncelemek İçin Tıklayınız.

“Happiness: Tüketim Toplumunu Eleştiren Ödüllü Kısa Film” üzerine 1 yorum

  1. Haluk dedi ki:

    mutlulukların sahte bir mutluluk olduğunu bireylerin bu şekilde mutlu olmak için ürünlerin ve eşyaların peşinde koşturduğu ve o eşyalara sahip olmak için para kazanmakla hayatlarının geçtiği bir yaşam tarzının asla mutluluk getirmeyeceği düşüncesinin anlatılması bile bir farkındalık katmaya yetti bana bu ve bunun gibi içeriklerin artması ümidi ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir