Reklam Alanı
Reklam Alanı
ikiz gebelik belirtileri
Sağlık 74 0

İkiz Gebelik Belirtileri

İkiz gebelik, rahim içerisinde birden fazla bebeğin aynı anda büyümesidir. Doğal birleşme sonucu meydana gelen gebeliklerin seksende birinde ikiz gebelik belirtileri gözlenir. İlaç tedavisi veya tüp bebek sonucu hamile kalındığında da ise bu oran artmaktadır. İkiz bebek beklenen gebelik sürecinde bulantı ve kusma, tek bebek beklendiğinde yaşanmasından daha sık görülür. Tekil gebeliğe göre daha fazla kilo alınır. Özellikle ilk üç ayda kilo alımı fazladır. Mesane üzerine yapılan baskı fazla olduğu için idrara çıkma sayısı artmaktadır. Normal gebelikte 38-40 hafta arasında olan gebelik süresi, ikiz gebelikte ortalama 37 haftadır. İkiz gebelikte genellikle doğum normal yollardan değil sezaryan doğumla gerçekleşir.

 İkiz Gebelik Genetik Midir?

İkiz gebelik için kesin genetiktir demek doğru olmaz. Ancak ailede daha önce ikiz bebek sahibi olan varsa genetik yatkınlık meydana gelir. Aynı şekilde ilk doğumu ikiz gebelik sonucu olan kadınlarda sonraki birleşmelerde de çift yumurta oluşma ihtimali fazladır. İkiz gebelik belirtisi bu durumda daha sık görülür. Bu durumlar çift yumurta ikizleri için geçerlidir. Tek yumurta ikizleri ise neredeyse tüm toplumlarda aynı oranda görünür. Yani genetik yatkınlık etkili değildir.

Anne ve babadan gelen genetik yapı, ikiz gebelik için etkilidir. Anne adayının veya baba adayının geçmiş kuşaklarında doğal birleşme sonucu meydana gelen ikiz veya üçüz gebelik var ise, çiftin ikiz çocuk sahibi olma ihtimalini arttırır.

ikiz gebelik belirtileri

 İkiz Gebelik Riskli Mi ?

Riskli gebelikler arasında ikiz gebelik belirtileri gösteren gebelikler de bulunmaktadır. Bu risklerden birisi preterm eylem (erken doğum)um meydana gelmesidir. İkiz gebelik durumunda düşük yapma ihtimali daha yüksektir. Bu tip gebeliklerde yüksek tansiyon daha sık görülür. Transfüzyon sendromu ikizden ikize görülebilir. Spastik bebek görülme riski, ikiz gebelikte daha fazladır. Anormali gelişme meydana gelebilir. Gebeliğe bağlı demir eksikliği görülme ihtimali daha fazladır.

Bu risklerden kaçınmak için anne adayının düzenli beslenmesi ve egzersiz yapması gerekir. İkiz gebelikte beslenme, tekil gebelikteki beslenmeden farklı değildir. Sadece ikinci bebek için fazladan üç yüz kalori alınabilir. Ayrıca demir alımına dikkat etmek gerekir. Doktor kontrollerine de aksatmadan devam etmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir: İri Bebek Sendromu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir