Reklam Alanı
Reklam Alanı
suya düşen telefon
Teknoloji&İnternet 98 0

Islanmış Telefonu Kurtarma Operasyonu

Telefonun suya düşmesi, ıslanması ve benzeri durumlarda basit tedbirlerle ıslanmış telefonu kurtarma operasyonu pekala mümkün olabilir. Bunun için en önemli nokta, müdahalede erkenci davranmaktır. Kulaklık deliği ve şarj soketi ıslanmada öncelikli noktalar arasında başta geliyor. İlk müdahale burada da hayat kurtarabiliyor. Sıvı ile ilk temasın ardından kurtarılan telefonlar genelde fazla zarar görmez. Burada asla ve asla yapılmaması gereken davranış telefonun şarja takılmasıdır. Şayet şarja takılı olduğu halde ıslanma yaşanmış ise derhal şarjdan çıkarmalıdır. Kurulama işlemi için bir havlu seçilmeli ve cihazın çevresi bir güzel temizlenmeye başlanmalıdır. Diğer bir husus cihazın kapağının yanı sıra mümkün ise bataryanın da çıkarılmasıdır. Bunlar yine bir havlu ile kurulanmalıdır.

Kurtarma Operasyonun Kurutma Ayağı

Telefonun içinin de ıslandığı şüphesi yüksek ise elektrik çarpması riskinden kaçınmak gerekir. Havlu iletken olmayan bir malzeme olup, iletkenlerle telefona dokunmanın hiçbir mantığı yoktur. Ardından cihazın SIM kartı çıkarılır. SIM kart önemli numaraların yer aldığı bir unsur olduğundan kurtarılması en az telefon kadar önem arz etmektedir. Kimileri ıslanmış telefonu kurtarma operasyonu kapsamında kurutma makinesi ile telefona yönelse de bu tamamen yanlış bir davranıştır. Bir el süpürgesi veya elektrikli süpürge ucu bu iş için en iyi seçimdir. Kurutma makineleri çok güçlü bir üfleme kapasitesine sahip olduğu için zarar vermesi muhtemeldir. Statik elektrik çarpma riskine karşı tedbiri elden bırakmamak da gerekiyor. Nem karşıtı olmasıyla bilinen pirinçte bekletme de iyi bir tercih olabilir.

Doğru Kurutma Yolları

Yukarıda belirtilen yöntemlerle bir yol alınamamış ise bir süreliğine cihazınızı güneşlendirme yoluna da gidebilirsiniz. Ancak bu durumda da altına havlu sermeyi ihmal etmemelidir. Kuruduğuna kanaat getirmenizin akabinde cihazın açılıp açılmadığı kontrol edilmelidir. Ardından cep telefonunu şarja takarak bataryanın ölü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Telefonun nizami açıldığı ancak şarj olmadığı anlaşılmış ise bataryanın kullanım ömrü bitmiş anlamına gelmektedir. Bu nedenle bataryanın yenilenmesi zorunlu olacaktır. Yukarıda sıraladığımı tüm bu yöntemler ıslanmış telefonu kurtarma operasyonu metotları arasında yer almakta olup, hiçbir işe yaramadıkları tespit edildiği takdirde profesyonel bir tamirciden destek almanın vakti gelmiş anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir