Reklam Alanı
Reklam Alanı
kekemeliğin nedenleri
Sağlık 77 0

Kekemelik Nedir? Kekemeliğin Nedenleri?

Kekemeliğin nedenleri -Ses, hece ve sözcük tekrarı ya da kelimeleri uzatma, kelimeler arası duraklama veya konuşmaya başlamada zorlanma durumlarına kekemelik adı verilmektedir. Konuşmanın akışını bozan kekemelik, bireyler arasındaki iletişimi engeller. Yani kekemelik konuşmanın akışını bir şekilde engellemektedir. Bu nedenle kişinin özgüvenini olumsuz etkiler ve hayata bakış açısını olumsuzlaştırır. İletişim kurmakta zorlandığı için zamanla içine kapanık bir hal alır. Genellikle çocuk yaşlarda başlayan kekemelik 3.5 yaşında tam olarak anlaşılır. Erken tedavi sayesinde %75 hasta 5 yaşına geldiğinde kekemelikten kurtulur. Daha büyük yaşarda karşılaşılan kekemelik ise gelişime bağlı değildir. Nörolojik problem çözüldüğünde kekemelik de yok olacaktır. Erkeklerde görülme ihtimali daha fazladır. Özellikle yaş ilerledikçe erkeklerde görülme oranı artmaktadır.

 Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir?

Kekemeliğin belirli bir nedeni yoktur. Bir çok araştırmacı kekemeliğin nedenleri hakkında çeşitli kuramlar ortaya koymaktadır. Ancak yine de tam bir neden ortaya konulmamıştır. Fiziki bir etkene bağlı olamayan kekemelik genellikle psikolojik sorunlarla bağlantılı da değildir. Ancak ailede kekemeliğe yatkın olan var ise görülme ihtimali daha yüksektir. Bir çocuk korktuğu için veya travma yaşadığı için kekeme olmaz. Kekemeliğin ortaya çıkması veya daha kötüye ilerlemesi çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bilimsel olarak kesin bir neden ortaya kanamamıştır. Ancak nörolojik işleyiş üzerine çalışmalar yapılmış ve kekemeliğin konuşmadan önce meydana gelen bir beyinsel sorun olduğunu göstermiştir. Sağ hemisferde meydana gelen sıra dışı bir durum kekemeliğe neden olmaktadır.

kekemelik nedenleri

Kekemelik Tedavi Edilebilir Mi?

Hem küçük yaşlarda karşılaşılan hem de yetişkinlerde meydana gelen kekemelik hastalığında kekemeliğin nedenleri kadar kekemelik tedavisi mümkün olan bir durumdur. Kekemelik tedavisindeki amaç iletişimde başarılı olmayı sağlamak ve akıcılık kazanmaktır. Kekemelik bir hastalık değil kontrol altına alınabilen bir durumdur. Bazı durumlarda kekemelik kendiliğinden düzelmektedir. Ancak kendi kendine düzelmediği durumlarda terapi yöntemi ile akıcı konuşma sağlanır. Kimi zaman kekemelik tam olarak düzelmez ama belirli bir oranda kontrol altına alınır. Tedavi süresince kekemelik sorunu yaşayan kişinin ve çevresinin etkisi büyüktür. Özellikle kekemelik konusunda bilgisi ve deneyimi olan uzman bir kişiden yardım almak gereklidir. Kekemeler streslerinden uzaklaşıp dikkatlerini konuşmak dışında bir yere verdikleri zaman daha akıcı konuşurlar. Terapi ile de bu davranışı kazanmaya çalışırlar.

İlginizi çekebilir: Çocuk gelişimini destekleyen oyunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir