Reklam Alanı
Reklam Alanı
kuduz aşısı kaç yıl korur
Sağlık 62 0

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kuduz virüsü genellikle kuduz hastalığı bulunan bir hayvanı insanı ısırmasıyla veya salyasının insanda bulunan açık bir yaraya temas etmesi sonucu bulaşır. Böyle bir durumu yaşayan insanların aklına kuduz aşısı kaç yıl korur sorusu gelmektedir. Kuduz virüsü ölümlere neden olabildiği için kuduz virüsüne maruz kalındığı an tedavi edilmelidir. Tedaviye başvurmanın gecikmesi, hastalığın iyileşme süresini uzatmaktadır. Kuduz hastalığının tedavi yöntemi ise kuduz aşısıdır.

Genellikle kuduz virüsünün bulaştığına inanılan durumlarda, örneğin bir hayvanın ısırması halinde başvurulan kuduz aşısı, veterinerler ve kuduz aşısı üzerine çalışma yürüten kişiler için ayrıca mağarada çalışan kişilerle kuduz virüsünün yaygın bulunduğu ülkelere gidecek kişiler için de gereklidir. Ortalama bir yıl koruma süresi olan kuduz aşısını, riskli görülen durumlarda, kuduz hastalığıyla karşılaşmadan yaptırmak gerekir.

 Kuduz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanılan her ilaçla olduğu gibi yapılan aşılarda da beklenmedik bazı olumsuz etkiler görülebilir. Ancak herhangi bir aşının ciddi bir rahatsızlığa veya ölüme neden olma durumu söz konusu değildir. Kuduz aşısı kaç yıl korur düşüncesi kadar yan etkilerini de bilmek gerekir. Aşının yapıldığı bölgede ağrı, kızarıklık, hafif şişlikler ve kaşıntı en yaygın görülen yan etkilerdir.

Nadiren de olsa kuduz açısından sonra baş ağrısı, mide bulantısı, karın ve kas ağrıları ile baş dönmesi yaşanabilir. Bu yan etkiler kullanılan kuduz aşısının markasına göre değişiklikler gösterebilir. Bir yıl süreyle koruyacak olan kuduz aşısının olumsuz yan etkilerinin yaşanma ihtimali oldukça azdır. Yine de beklenmedik bir durum ile karşılaşırsanız tıbbı destek almanız gerekir.

kuduz aşısı kaç yıl korur

 Kuduz Hastalığının Tedavisi

Memeli hayvanların ısırması sonucunda dokulara geçen kuduz virüsü çoğalmaya başlar. Çoğalan virüsler sinirlere, oradan da omurilik ve beyine doğru ilerlemeye başlar. Kuduz virüsü sinirlere geçtikten sonra kullanılan tedavi yöntemleri virüslere etki etmeyecektir. Bu durumlarda hastalık ölüm ile sonuçlanmaktadır. Ölüm riskini azaltmak için virüs henüz sinirlere geçmeden kuduz aşısının yapılması gerekir. Yapılan kuduz aşısı kaç yıl korur sorusuna bazı hekimler iki yıl koruyacağı cevabını verse de genel kanaate göre kuduz aşıları bir yıl boyunca etkilidir.

Su ve sabun gibi kolay elde edilebilen ürünlere karşı kuduz virüsleri savunmasızdır. Bu nedenle herhangi bir hayvan tarafından ısırılan kişi, aşıya ulaşana kadar ısırılan yeri su ve sabun ile defalarca yıkamalıdır.

Kuduz aşısı yetişkinlerde kas içerisine yapılırken iki yaşından küçük çocuklara uyluğun ön yüzünden uygulanır.

İlginizi çekebilir: İnternet üzerinden yazı yazarak para kazanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir