Reklam Alanı
Reklam Alanı
kulaktan sürekli akan iltihap
Sağlık 56 0

Kulaktan Sürekli Akan İltihap

Kulaktan akan iltihabın iyi olduğuna yönelik halk arasında yanlış bir kanı vardır. Ancak kulaktan sürekli akan iltihap bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Kulak iltihabı bakteri ve virüslerin kulakta enfeksiyon meydana getirmesidir. Dış kulak, orta kulak veya iç kulakta iltihap görülebilir. Kulak temizliğine dikkat edilmemesi sonucunda kir birikmesi, soğuk algınlığı, sinüzit, alerji veya temiz olmayan havuzlarda yüzmek kulak iltihabının yaşanmasına neden olabilir. Bu iltihaplanma antibiyotik ilaçlarla veya haricen kullanılan damlalar yardımıyla tedavi edilir. Bu ilaçlar sayesinde burun ve östaki borusunun açılması hedeflenir. Dışarıya akamayan iltihaplar, ilerleyen zamanda duymada azalmaya hatta işitme kaybına neden olabilir.

 Orta Kulak İltihabının Belirtileri

Orta kulak iltihabı yaşayan kişilerde kulaktan sürekli akan iltihap şikayetinden önce ağrı kendini hissettirir. Çocuklarda orta kulak iltihabının yaşanma oranı yetişkinlere göre daha fazladır. Çocuklar, ağrıyı daha şiddetli hissederler. Orta kulak bölgesinde meydana gelen iltihaplanma kulak zarını delirse iltihaplı veya kanlı kulak akıntısına neden olur.

Henüz yeni meydana gelen orta kulak iltihaplarında muayene yoluyla teşhis mümkündür. Ayrıntılı tetkikler genellikle gerekli değildir. Orta kulak iltihabının oluş şekline göre muayene bulguları farklılık gösterir. Bakterilerin sebep olduğu orta kulak iltihabında kulak zarı kızarık ve bombeli bir görünümdedir. Seröz otisis media adı verilen iltihaplanmada görülen bulgu, kulak zarının içeriye doğru çökmesidir.

Kulaktan Sürekli Akan İltihap -Neler İyi Gelir?

Antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliğe sahip sarımsağın ağrı kesici ve iyileştirici özellikleri de bulunmaktadır. Eğer kulaktan sürekli akan iltihap şikayetiniz varsa doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak küründen faydalanabilirsiniz. Bu kür için iki diş sarımsağı soyduktan sonra küçük bir kap içerisinde iki çay kaşığı hardal yağı ile ısıtınız. Daha sonra yağın soğuması için bekleyin. Sarımsaklardan birisini karışımın içerisinden alın. Kalan yağı, iltihabın olduğu kulağa damlatmak için alın. Hazırladığınız bu sarımsak yağını iltihap geçene kadar üç veya dört kere kullanabilirsiniz.

Ağrı önleyici ve şişlik azaltıcı etkisi olan fesleğen de kulak iltihabı şikayetinde iyi gelecektir. Dört ya da beş tane fesleğen yaprağını suyu çıkana kadar ezmek gerekir. Meydana gelen bu fesleğen suyunu kulağın hasta olan yerine direk damlatmak yerine, dışında kalan yerlerine sürün. Gün içerisinde iki defa bu uygulama, kulak iltihabının tedavisini hızlandıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Kulak Temizletmek Acı Veriyor Mu? Kulak Yıkama İşlemi Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir