Reklam Alanı
Reklam Alanı
ORTAOKULLARDA BULUNUŞLUK
Eğitim 130 17

Liseye Giriş Şartları Ortaokullarda Bulunuşlukları Ne Demek

TEOG sınavının kaldırılması ile 2017- 2018 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanan liseye geçis sınavı sonuçları 26 Haziran tarihinde açıklandı. 27 Haziran Tarihinde tercih kılavuzu yayınlandı. Tercih kılavuzunda geçmiş senelerden ayrı olarak birçok madde bulunmakta ve bu maddelerden en çok dikkat çekeni ve kafalarda soru işareti oluşturanı öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları maddesi. Peki ortaokullarda bulunuşlukları ne demek

 Öğrencilerin Ortaokullarda Bulunuşlukları Ne Demek

Liseye geçiş sistemi için yayınlanan tercih kılavuzunun 8. Sayfasının Yerleştirme İşlemleri bölümünde öğrencilerin adres kayıt bölgesinde bulunan liselere yerleşmesi için gerekli kriterler sıralanmıştır. Bu kriterler:

İkamet Adresi: İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen adres kayıt bölgesinde bulunan okulların öncelikli olarak tercih edilebilmesi

Ortaokullarda bulunuşlukları ne demek: Bu madde öğrencilerin okuduğu ortaokulda kayıtlı olarak bulunma düzeyini belirtmekte olup öğrencilerin komşu kayıt alanında veya diğer kayıt alanında bulunmasına göre puan vermektedir. Kılavuzda yayınlanan tablo aşağıdaki şekildedir.

 

ortaokullarda bulunuşluk ne demekTablo incelendiğinde adres kayıt bölgesinde olan okula gitmek için o adres bölgesinde daha uzun süre okuyan öğrencilerin daha avantajlı olduğu görülmektedir. Bu madde kaliteli olan okullara yakın okullara ikametini aldırararak kaliteli okullara kayıt yaptırmak isteyenlerin önüne geçmek için konulduğu tahmin edilmektedir.

Tercih önceliği: Geçmiş yıllarda olan ve sonradan kaldırılan bu madde öğrencinin gitmek istediği okulu daha üst sıralara yazmasının daha avantajlı konuma gelmesini sağlayacaktır.

liseye geçiş tercih önceliği

Okul başarı puanı: ortaokulda okuduğu süre boyunca aldığı notların ortalamasına göre başarı dilimleri oluşturulmuştur bu başarı dilimlerine göre öğrenciler yerleşmede öncelik kazanacaktır.

liseye geçiş başarı dilimi

Devam devamsızlık: Kılavuzda öğrencilerin 8. Sınıfta yaptıkları devamsızlığa göre öğrencilere ölçüt belirlenmiş olup az devamsızlık yapan öğrenciler bu sistemde daha öncelikli olacaktır.

Ayrıca kılavuza göre kanunlarla özel hak tanınan öğrencilere öncelik sağlanmıştır.

Liseye Geçiş Süreci

Ortaokullarda bulunuşlukları ne demek Bakanlığın yayınladığı takvime göre sınavla ve sınavsız öğrenci alan öğrencilerin tercihleri birlikte alınacak olup tercihler 2 Temmuz 2018 tarihinde başlayıp 13 Temmuz tarihinde son bulacaktır. Sınava giren ve girmeyen bütün öğrenciler tercih yaparken adres kayıt bölgesinden okul yazmak zorundadır. Öğrenciler tercih yaparken 3 farklı tercih yapabilecektir. Bu tercihler sınava giren öğrenciler için nitelikli okul tercihi, adres kayıt bölgesinde okul tercihi ve pansiyonlu okul tercihi olarak belirtilmiştir.

Tercih sonuçları 30 Temmuz 2018 Tarihinde açıklanacak ardından nakil süreci başlayacak ve 4 farklı nakil alınacaktır.

 

2018 liseye geçiş takvimi

Güncel eğitim başlıklı haberler için tıklayın.

 

“Liseye Giriş Şartları Ortaokullarda Bulunuşlukları Ne Demek” üzerine 17 yorum

 1. Rıza Figen dedi ki:

  Ortaokulullarda bulunuşluk maddesi bence çok mantıklı olmuş sınavdan önce ikametini değiştirip naklini aldıran çok oldu bu durumun önüne geçildi adalet sağlandı ama yaş şartı ve pansiyonlu okullar maddesi o kadar iyi olmamış. olmamıştır

 2. Deniz dedi ki:

  Özel okullara gidenler ne olacak o zaman?

  1. Editör 1 dedi ki:

   Okul müdürlüğü ile görüşün mutlaka bir çözüm bulunmuştur. Özel okullarda okuyan çok fazla öğrenci var bu öğrenciler mutlaka dikkate alınmıştır.

 3. Deniz dedi ki:

  Özel Okullar’dan gelenler ne yapacak?

  1. Editör 1 dedi ki:

   Okul müdürlüğü ile görüşün mutlaka bir çözüm bulunmuştur. Özel okullarda okuyan çok fazla öğrenci var bu öğrenciler mutlaka dikkate alınmıştır.

 4. Serkan dedi ki:

  Sadece okul için yer degisitirenler düşünülmüşte eğer vatandaş iş veya başka bir sebepten taşınmak zorunda kalmışsa bunun acısını çocuğundan mi çıkaracak devlet

  1. Editör 1 dedi ki:

   Tayin vb. zorunlu hallerde tayin istenmesi durumunda belge ile okul müdürlüğüne başvurulması gerekmekte. Belge ile başvuru yapıldığında ortaokullarda bulunuşluk şartı devre dışı kalacaktır. Konıu ile ilgili detaylı bilgi ve belgeler tercih kılavuzunda mevcut

 5. Faruk dedi ki:

  ortaokullarda bulunuşluk maddesi hoşuma gitti kandırmacanın önüne geçecektir. Ama özel okul öğrencileri ve mazereti olanlar mağdur edilmemelidir.

 6. Vakkas dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum size fakat esnafım iş değişikliği yaptım durumumu nasıl belgelendirebilirim sizce esnafın iş değişikliği nedeni ile adres değişikliği mazeret sayılıyor mu

 7. EGEMEN dedi ki:

  Anne baba ayrıldığından dolayı ikametgahımız değişti. 8.sınıfta okul değiştirmek zorunda kaldım.
  annem bunu okul müdürüne belgelemek istediğinde sistemde böyle bir onayın olmadığını söylediler aynı şekilde ilçe milli eğitim müdürlüğünü de aradık, haklı olduğumuzu ama sistemde unutulduğu için yapacak birşeyleri olmadığını söylediler. Son olarak 147 yi arayarak dilekçe yazdık, sonucu bekliyoruz. Eğitimciler kılavuzu tam olarak okumamışlar bile.

 8. ERHAN dedi ki:

  TEOG varken ev alıp taşındım. Benim çocuğum 7. ve 8. sınıfı ev aldığım yerde okudu. Benim mağduriyetim ne olacak.

 9. EGEMEN dedi ki:

  72 saat geçmesine rağmen konu ile ilgili cevap veremiyor 147

  1. Editör 1 dedi ki:

   ayrılıktan kastınız boşanma ise bunu belgelendirebilirsiniz ve hakkınızı koruyabilirsiniz. Onay için farklı okul seçme hakkınız bulunmakta

 10. EGEMEN dedi ki:

  Boşanma belgesini başka ortaokullara da göstermeme rağmen böyle bir onayın olmadığını belirttiler.
  İlçe milli eğitime de telefon ile sordum onlarda böyle bir onayın olmadığını söylediler. Başvurabileceğim her yere başvurdum. 147 konuyu Ölçe değerlendirme merkezine gönderdiklerini fakat bir hafta geçmesine rağmen cevap gelmediğini belirttiler. Başka ne yapabilirim hiç bilmiyorum.

 11. Hasip dedi ki:

  ortaokullarda bulunuşluk maddesi gerçekten iyi ama gerekli düzenlemeler şart oldu

 12. Nahit Bolat dedi ki:

  öğrenciyi 8. sınıfta teog ta başarı göstersin diye komşu mahalledeki özel koleje yazdırdık. 8. sınıfı kolejde okurken teog sınavı bir akşam kaldırıldı. Neyse hedefimiz zaten mahallemizde 100 mt. ötedeki anadolu lisesiydi deyip kendimizi teselli ettik. 89 ortalaması ve 1gün devamsızlığı olan çocuğu artık 100 mt. ötedeki liseye göndeririz diye tercih yaptık. Ancak çocuk ilk tercihinde hiç bir yere yerleştirilmedi sürprizi ile karşılaştı. Böylelikle gördükkü süreç tamamen aldatmacaymış. 66 ortalamaya sahip, evi bizden çok daha uzak öğrenci hedef okula yerleşti, biz kaldık meydanda. Kırkkonaklar anadolu lisesinin müdürüne anlattık, müdür bende bu sistemden bir şey anlamadım, kuşkular var diyerek ortaöğretim genel müdürlüğüne şikayet etmemizi önerdi. Yazıklar olsun böyle sistemi kurana…

 13. Hülya dedi ki:

  Aynı kayıt alanında ama 2 yıl özel okulda okuyan öğrenci, yine ayni kayit alaninda tum donem tek bir ortaokulda okuyan ogrenciye gore ortaokulda bulunuşluk şartını tasiyamiyor mu yani tüm dönem okuyan daha mı avantajlı yoksa aynı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir