Reklam Alanı
Reklam Alanı
paykwik
Teknoloji&İnternet 120 0

PAYKWİK Nedir?

Dünya artık paranın yerine geçecek olan dijital paradan söz ediyor. Teknoloji geliştikçe hayatı kolaylaştırmak için bir çok alternatifler değerlendiriliyor. Nakit para taşımanın günümüz insanı için bir külfet olarak görüldüğü bir gerçek. Nakitin yerine geçen dijital paranın adımlarını Çin attı bile.

Çin halkı yılda 100 trilyon gibi bir rakamla mobil ödeme yapmış ve her yıl bu rakam daha da artarak devam ediyor. Çin nakitsiz toplumu hedefleyerek kağıt parayla ilişkisini bırakarak yavaş yavaş tedavülden kaldırıyor ve paykasa kullanılmaya başlanılıyor. Paykasa, ülkemizde henüz fazla bilinen bir sistem değil. İnternete girip alışveriş yaparken veya sosyal medyada tesadüfen reklamlarını gördüğünüz bir sözcük. Araştırıldığında paykasa kredi kartlarının her ne kadar yerini almasa da büyük ölçüde kullanılacağa benziyor. Kredi varken parayı harcarken veya nakit çekerken kredi kullanmış oluyorsunuz. Kredi kartı ile maaşınızın dört katına kadar kredi çekebiliyorsunuz. Ödeme tutarı limiti sizin bütçenize göre belirleniyor. Ay sonu faiziyle bu harcamaların geri ödemesini yapıyorsunuz. Kredi kartı elinizdeyken sınırsız alışverişe dalıp aldıklarınızı tekrar kasaya bırakma gibi bir riskiniz de var.

Paykwik ise sizi borçlandırmadan alışveriş yapmanıza izin veriyor. Ay sonu evinize veya işyerinize herhangi bir hesap ekstresi gelmiyor. Yaklaşık 500 dolara kadar çıkan, bütçenize uygun olan limiti tercih ettikten sonra 16 haneli pin kodu belirleniyor ve sonrasında da paranızı yatırıyorsunuz. Artık paykasa ile işlem yapabilirsiniz. Pin kodu size özel ve güvenilir olduktan sonra paykasa satışı yapan internet sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz. Ne kadar nakitiniz varsa harcamanızı ona göre yaparsınız. Ne eksik, ne fazla. Paranızı ihtiyacınız kadar kredi kartı veya havale ile yatırdıktan sonra alışveriş yaptığınız siteye ödemenizi yapabilirsiniz. Bu ödemeden sonra tekrar bir pin kodu belirleyene kadar kartınız bloke olur. Yani kart bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi ve çalınması önlenmiş olur. Ön ödemelik kartların tek kullanımlık olması güvenilir olmasını sağlıyor.

Paykwik Hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesini inceleyebilirsiniz.

https://www.paykwik.org

Güncel teknoloji haberlerini takip etmek için tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir