Reklam Alanı
Reklam Alanı
karnımın sağı ağrıyor
Sağlık 61 0

Sağ Karın Ağrısı- Karnımın Sağı Ağrıyor Diyenler Dikkat

Kaburgaların alt tarafından başlayıp kasıklara kadar olan bölgenin ağrıması durumuna karın ağrısı denir. Bazen karnımın sağı ağrıyor şikayetiyle karşılaşılabilir. Karın ağrısı hemen herkesin başına gelen bir durum olsa da hafife almamak gerekir. Besin zehirlenmesinden ya da basit bir üşütmeden kaynaklı karın ağrısı yaşanabileceği gibi ameliyat gerektiren hastalıkların belirtesi de olabilir. Kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarında, karın ağrısı yaşanabilir.

Yaşanan her karın ağrısının sebebi ciddi bir hastalık olmayabilir. Karın ağrısının nedeni araştırılırken bir çok farklı değişken göz önünde bulundurulmalıdır. Karın ağrısı yaşayan kişinin yaşı, cinsiyeti, yaşadığı rahatsızlıklar ve yapılan tahliller önemlidir. Belirli bir teşhiste bulunmak için karın ağrısı şikayeti tek başına yeterli olmaz.

 Sağ Karın Ağrısı Neden Meydana Gelir?

Karın bölgesinin sağ tarafında bir çok organ ve yapı bulunur. Bu bölgedeki iç organlardan bazısı kalın bağırsağın bir kısmı, ince bağırsağın bazı bölümü, kadınların yumurtalıkları, idrar kanalı gibi organlardır. Bu organların birisinde meydana gelecek normal dışı bir durum ya da herhangi bir hastalığın meydana gelmesi, karnımın sağı ağrıyor şikayetine neden olabilir.

Karnın sağ alt tarafında meydana gelen şiddetli ağrı apandisit olabilir. Apandisit rahatsızlığı genellikle 10 ile 30 yaş arasında daha çok görülen bir rahatsızlıktır ve çoğunlukla enfeksiyon nedeniyle meydana gelir.

Kadınların belirli bir yaş aralığında düzenli olarak yaşadıkları adet döngüsü de karnın sağ tarafında ağrıya neden olabilir. Bu tarz ağrılarda genellikle ilaç kullanmak gerekmez. Ancak çok şiddetli ağrı hissedilirse hafif ağrı kesiciler doktora danışılarak kullanılabilir.

Böbrek taşı da karnın sağ tarafında ağrıya neden olabilir. Sağ arka kaburgaların alt tarafında şiddetli ağrının yaşanması ve idrarın koyu renkli olması, böbrek taşı düşürmenin belirtileri arasındadır. Bol su içmek bu ağrıyı hafifletecektir.

karnımın sağı ağrıyor

 Sağ Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan vücudundaki karın bölgesinde bulunan çok sayıda organlardan birinde meydana gelen bir sıkıntı karın ağrısına neden olabilir. Karnımın sağı ağrıyor şikayeti ile hekime başvuran kişilerin ağrıyı doğru bir şekilde tarif etmesi gerekir. Karın ağrısıyla beraber başka rahatsızlıkları da bulunuyorsa hekime bu durumdan da bahsetmek gerekir. Mide rahatsızlıklarına bağlı veya gaz birikmesi sonucu meydana gelen karın ağrıları genellikle kolay tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Ancak uzun süren bu tarz ağrılar bağırsak tıkanıklığının nedeni olabilir.

İlginizi Çekebilir: Sol karın ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir