Reklam Alanı
Reklam Alanı
sol karın ağrısı
Sağlık 66 0

Sol Karın Ağrısı- Karnımın Solu Ağrıyor Diyenler Dikkat

Bazı hastalıklar ve belirteleri vardır ki ölümcül sonuçlara yol açmasa da dikkate almak gerekir. Eğer ki karnımın solu ağrıyor şikayetiniz varsa ciddiye almanız gerekir. Sol karnın alt kısmında bulunan ağrı genellikle az önce bahsedilen çok fazla endişeye gerek duyulmayan bir durumdur. Genellikle gaz birikmesi sonucunda ağrıyan sol karın bölgesi bazen de enfeksiyon gibi ciddi bir nedenle ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar devamlı bir hal alıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Ayrıca aniden başlayan ve dayanılmaz olan sol karın ağrısının yaşanılmasında da zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Sol Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Eğer sol karnım ağrıyor hissini yaşamaya başladıysanız öncelikle nedenini tesbit etmek gerekir. Kadınların üreme organlarından sol yumurtalık ve rahmin bir parçasının karnın sol tarafına doğru olması nedeniyle kadınlarda sol karın ağrısı daha sık görülür. Periyodik dönemlerde veya hamimliklerde sol karın ağrısı yaşanması normaldir.

Erkelerde ise kasık fıtığı ve testis torsiyonu sol karın bölgesinde ağrıya neden olur.

Genellikle sol karın ağrısı geçici olsa da ağrıyla beraber mide bulantısı, göğüste baskı hissi ve dışkıda kan görülmesi durumunda vakit kaybetmeden tıbbı destek almak gereklidir.

karnımın solu ağrıyor

Sol Üst Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sol üst karın ağrısı gaz birikmesi, hazımsızlık veya zona hastalığı gibi nedenlerle yaşanırken karnımın solu ağrıyor derken sol üst karın bölgesi kastediliyorsa bunun nedenlerinden birisi mide yanması olabilir. Maden suyu ve suyu karıştırıp içmek mide yanmasına bağlı olan sol karın ağrısını azaltacaktır.

Midenin ve özofagus organlarının duvarlarında meydana gelen aşınmaya ülser adı verilir. Ülser sebebiyle de sol karın bölgesinde ağrı hissedilebilir. Bu durumun yaşanması halinde ülseri tedavi edici yöntemlere başvurmak gerekir.

Akciğerin zarında meydana gelecek iltihaplanma da nefes alırken sol karın bölgesinin ağrımasana neden olabilir. Zatürre hastalığı da aynı ağrıya neden olabilir.

Bu nedenlerle beraber divertikül iltihabı, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşları, idrar yolu iltihabı, huzursuz bağırsak sendromu ve crohn hastalığı da sol karın ağrısına neden olabilir. Ayrıca beslenmeye bağlı olarak da karın ağrısı meydana gelebilir. Özellikle laktoz hassasiyeti oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Süt ve süt ürünlerinin sindiriminin zor olmasının nedeni laktozun zor parçalanmasıdır. Parçalanmayan laktoz karın ağrısına neden olur.

İlginizi Çekebilir: Safra Kesesi ağrısı ve tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir