Reklam Alanı
Reklam Alanı
wordpress site yedekleme
Teknoloji&İnternet 98 0

WordPress Site Yedekleme

Oluşabilecek tehlikelere bağlı olarak WordPress taban sistemine sahip sitenizi yedeklemeniz gerekebilir. Ancak WordPress Site Yedekleme yapabilmek için bilgisayarınız ya da hard diskinize bazı dosyaları indirmeniz gerekecektir. Bu dosya ya da eklentiler; MySQL ya da XML veri tabanı yedeği, kullanılan tema yedeği, resim ve video yedekleri, kullanılan eklentilerin yedekleridir.

WordPress Site Yedekleme -Veritabanı ve İçerik Yedeklemesi

WordPress site yedekleme işlemi için öncelikle veri tabanı ve içerik yedekleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Site içerisinde bulunan en değerli dosya site içerikleridir. Sitenizde makale, sayfa, yorum gibi içerikleri yedeklemenin iki yolu bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki WordPress sisteminde yer alan Dışarı aktar yöntemidir. Bu yöntemi kullanabilmek için WordPress yönetim sistemi ekranında araçlar bölümüne girilerek tüm içerik kısmı seçilip ‘aktarım dosyasını indir’ seçeneğinden yapabilirsiniz. İkinci yolsa php My Admin (SQL) üzerinden yapılan veri tabanı yedeklemesidir. Bu yöntemi kullanabilmek için php My Admin yönetim alanına girip veri tabanınızı açmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan ekranda dışa aktar menüsüne giriş yaptıktan sonra özel ve tüm olası seçenekleri göstermesini seçmelisiniz. Ardından ‘Drop Table – Vıew – Procedure – Functıon – Event ifadesi ekle seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonraysa Create Procedure – Functıon – Event ifadesi ekle seçimini kaldırmanız gerekecektir. Ardından ekranın en altında yer alan Git kısmına tıklayın. Her iki yöntemle de yapılan yedekleme sonucunda bir dosya yaratılacaktır. Bu dosyayı kendinize özel bir klasör içine atabilirsiniz. Yedekleme işlemini düzenli olarak yapacaksanız klasör oluştururken klasör isminde tarihte belirtmeniz gerekmektedir.

wordpress site yedekleme

WordPress Site YedeklemeTema, Resim, Video ve Eklenti Yedeklemesi

Site içerisinde bulunan tema, resim, video ve eklentileri de WordPress site yedekleme aracılığıyla yedekleyebilirsiniz. Tema yedeklemesi için FTP üzerinden dosya sistemi yapılmalıdır. Bunu yapabilmek içinse FTP üzerinde sitenin ana klasörüne gidilerek wp-content/themes klasörünün içerisinden tema klasörüne sağ tıklayarak indirmeniz gerekecektir. Resim ve video gibi görsel dosyaları yedekleyebilmek içinse tema yedeklemede olduğu gibi wp-content/uploads klasörüne girilerek her medya dosyasını FTP üzerinden indirmeniz gerekmektedir. Eklentilerin yedeklenmesinin aşırı önemli bir yanı bulunmamasına karşın bazen yedeklemek gerekebilir. Eklenti dosyaları da FTP üzerinde wp-content/plugins klasörü içerisinden indirilebilir.

İlginizi çekebilir: Cpanel veya FTP ile wordpress site yedekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir