Reklam Alanı
Reklam Alanı
yirmilik diş ağrısı
Sağlık 64 0

Yirmilik Diş Ağrısı

17-25 yaş arasında çıkan ve 20 yaş dişleri olarak bilinen dişler, insanlarda alt ve üst çenede bulunan azı dişleri arasında çıkan üçüncü azı dişlerdir. Ağız içerisindeki dört köşeden birer tane çıkan 20’lik dişer dört tanedir. Bu diş çıkarken kendisine çene içerisinde yer bulamaz ve ağrıya sebep olur. Ya yamuk bir şekilde çıkar ya da hiç çıkamaz ve damak altında kalarak yirmilik diş ağrısı adı verilen acıya neden olur. Genellikle iltihap oluşumuna ve ağrıya neden olmaktadır. Sağlam bir şekilde çıksa dahi diğer dişlere nazaran çürümeye daha yatkın olur. 20’lik dişlerin ağrı ve acısı çok fazla ise veya çıkamayıp çene içerisinde kaldıysa çene cerrahisi uzmanı tarafından alınması gerekir.

yirmilik diş ağrısı

20 Yaş Dişi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ağrı ve iltihaba neden olan dişi almak için yapılan yirmi yaş dişi ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Gerekli görüldüğü taktirde dişin yanındaki kemik kaldırılır ve acı veren diş çekilir. Çekilen dişin yerine küçük bir dikiş atılır. Bu dikişler genellikle bir hafta veya on gün içerisinde alınır. Bu işlemden sonra genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedaviyi yapan doktor tarafından gerekli görülürse ağrı kesici kullanılır. Diş ameliyatı ardından kanama uzun sürebilir. Yarım saat kadar kanamayı durdurması için yerleştirilen tamponun ısırılması gerekir. İki gün boyunca tedavinin yapıldığı bölgede ağrı meydana gelebilir. Diş ameliyatı sonrasında sık sık tükürme veya ağız çalkalaması yapmaktan kaçınmak gerekir. Kanama beklenenden uzun sürer ise tedaviyi yapan doktora tekrar görünmek gerekir.

Yirmilik Diş Ağrısı ve Diş Ameliyatı Sonrası

Sigara kullanan kişiler için yirmilik diş ağrısı daha büyük bir sorundur. Çünkü ameliyat sonrasında sigara içmek, diş yerinin iyileşmesine engel olacaktır. Bu nedenle tedaviden sonra en az 48 saat sigara içmek zararlıdır. Geçerilen ameliyat sonrasında bölgede şişlik ve morarma görülür. Bunun nedeni ise ödemdir. Morluk ise ameliyat olan bölgenin etrafında bulunan cildin altındaki dokularda kanın birikmesinden dolayıdır. Bu morluklar genellikle bir hafta ile on gün arasında zamanla hafifleyerek yok olacaktır. Asitli, acılı yemeklerden ve çok sıcak yada çok soğuk içeceklerden uzak durmak gerekir. Ameliyat sonrasında 24 saat süreyle buz kompresi uygulanabilir. Yiyecek olarak muz, yoğurt, muz gibi tanesin ve yumuşak gıdalar tercih etmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Diş İltihabı Nedir, Zararları Nelerdir? Diş İltihabı Hakkında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir