Reklam Alanı
Reklam Alanı
isvec diyeti
Kadın 425 1

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır? İsveç Diyetiyle Kilo Vermek

 Isveç Diyeti LCHF (Low Carb High Fat) düşük karbonhidrat, yüksek yağ olarak ifade edilen bir diyet türüdür. Acil kilo verilmesi gerekli olan durumlarda önerilen bir diyettir.

Tıp dünyasındaki yağ tüketimine ilişkin tartışmalar kadar eski denilebilecek bir geçmişi olan İsveç diyeti geçmişi 1920’li yıllara uzanan bir diyet yaklaşımıdır. Tıp çevrelerinde bu diyetin sağlıksız olduğunu savunan görüşler de bulunmaktadır. Buna karşın oldukça popüler olan bu diyette sürdürülebilir kilo kaybı en temel avantajları arasında yer alıyor. Metabolizmada meydana getirdiği değişimlere bağlı olarak diyet sonrasında da tekrar kilo alınmasını engellediği ifade edilmektedir.

13 günün sonunda 15 kiloya kadar zayıflamanın mümkün olduğu ifade edilmekle birlikte, diyet uygulayan kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Kilo kaybında ortalama değerin kişinin vücut ağırlığının %3’ü olduğu söylenebilir.

İsveç Diyeti Yaparken Neleri Tüketmeliyim?

Sabah öğününde genellikle bir fincan şekersiz ya da az şekerli kahve yer almaktadır. Yoğun kahve tüketimiyle bazal metabolizma hızının arttırılması hedeflenmektedir. Bir diğer ifadeyle kahvaltı öğünü bulunmayan bir diyettir. Haşlanmış yumurta, haşlanmış ıspanak, brokoli, sebze salatasının tercih edildiği diyet listesinin sonraki günlerinde ızgara ete de yer verilmektedir. Yiyecek listesinde yaklaşık %80 oranında protein kaynaklarına yer verilmektedir. Protein ağırlıklı diyet gurubunda yer alan isveç diyeti günlük en fazla 1000 kalori alınmasına imkân veren ve katı kuralları olan bir diyettir.

Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı bir diyet olup olmadığı konusunda tartışmaların bulunduğu bu diyete başlamadan, öncelikle bir doktora danışılması uygun olacaktır. Herhangi bir sağlık sorunu olanların ve 60 yaş üstü kişilerin uygulaması önerilmemektedir. İsveç diyeti en az 6 en fazla 13 gün sürdürülmesi gerekli bir diyettir. İsveç diyeti oldukça ağır bir diyet olduğundan dolayı diyet sonunda yorgunluk ve halsizlik gibi şikâyetlerin olabileceği de unutulmamalıdır. Düşük kalorili bir diyet olması nedeniyle normal beslenme düzenine geçtikten sonra metabolik sorunlar gözlemlenebilir. Popüler bir diyet olsa da olumsuz yönleri dolayısıyla mutlaka bir uzman desteği alınarak başlanması önerilir. Tekrar etmek isteyenler için ise en az 3 ay ara verilmelidir.

Benzer makale ve içerikleri incelemek için tıklayınız.

“İsveç Diyeti Nasıl Yapılır? İsveç Diyetiyle Kilo Vermek” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir