Reklam Alanı
Reklam Alanı
2019 mübaşir maaşları
Haber 88 1

2019 Mübaşir Maaşları- Enflasyon Zammı

Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan, çalışma alanları adliyelerle sınırlı olup, duruşma salonunda dosya hazırlamak, tarafları çağırmak ve gerekirse bilgilendirmek, hakim ve taraflar arasında belge alışverişini sağlamak gibi görevleri olan meslek sahiplerine mübaşir denmektedir. Adalet denilince akla ilk gelen mesleklerden biri olan mübaşirliğin keşiflere gitmek, zabıt katiplerine yardımcı olmak gibi görevleri de vardır.

Bu önemli mesleği icra edenlerin aklında, diğer tüm çalışanların da olduğu gibi 2019 mübaşir maaşları ne kadar olacak sorusu bulunmaktadır. Hem mesleğe başlamak isteyenler hem de meslek sahibi olanlar günümüzün ekonomik kaygılarına bağlı olarak yaklaşmakta olan yeni yılla beraber alacakları maaşları düşünmektedir.

2019 Mübaşir Maaşlarının Hesaplanmasında Neler Etkili Olacak

Daha önceki yıllarda da olduğu gibi 2019 mübaşir maaşları hesaplanırken, hesaplamalar bazı kriterler üzerinden yapılmalıdır. Çalışanların eğitim durumları, çalıştıkları ilin büyüklüğü, ailevi durumları, çocuk sahibi olup olmadıkları gibi ana temeller üzerinden maaşlarda değişiklikler olacaktır. Bir diğer önemli etken de tabii ki çalışanların kaç yıldır bu mesleği icra ettikleridir. Bu kıstaslar çalışan maaşlarının değerlendirilmesinde ufak da olsa farklılıklara sebep olmaktadır. Mübaşirlerin kadrolu olup olmadıkları da maaşlarındaki önemli bir etkendir. Kadronun genel olarak çalışanlar üzerindeki en büyük farkı, bunun maaşa yansımasıdır. Bir güvence olarak görülen kadro sayesinde mübaşirlerin işlerini doğru yaptıkları sürece herhangi bir iş kaybı yaşamaları için gerekçeleri bulunmamaktadır. Sözleşmeli çalışanlar kadrolulara göre %15 daha az maaş almaktadır. Çıkılan keşif görevleri de maaşlarda artışa sebep olmaktadır.

2019 mübaşir maaşları

2019 Mübaşir Maaşları Ne Kadar Olacak

Ocak ayında mübaşirlerin alacağı maaş miktarından önce genel olarak önceki yıllara bakmakta fayda var. 2016 yılında 2.347 TL maaş alan mübaşirler, 2017 yılında devlet memurlarına uygulanan %3 zamla beraber 2.689 TL maaşa sahip olmuşlardır. Buna ek olarak enflasyon farkı da maaşlarına eklenmiştir. 2018 yılına baktığımızda, en düşük mübaşir maaşının ortalama 3.000 TL’den başladığı görülmekte. 2018 yılının sonuna kadar işe başlayacak lise ve dengi okul mezunu mübaşirlerin maaşları 2.924 TL’dir. 2019 mübaşir maaşları için ise beklenen en düşük kadrolu maaş miktarı 3.198 TL’dir.

İlginizi çekebilir: Çocuk gelişimini destekleyen oyunlar, oyunlar ile çocuğunuzu eğlenceli bir şekilde eğitebilirsiniz.

“2019 Mübaşir Maaşları- Enflasyon Zammı” üzerine 1 yorum

  1. Baris dedi ki:

    2019 mubașir maaşlarını enflasyona gore artirmayacaklari kesin enflasyon verisini dusurmek icin cok ugrasiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir