Reklam Alanı
Reklam Alanı
atkins diyeti
Kadın 623 0

Atkins Diyeti İle Kilo Vermek – Zayıflatan Diyetler

Son dönemde kilo vermek isteyen kişiler arasında popüler olan diyetlerden bir tanesi de Atkins diyeti denilen bir diyet türüdür. Dr. Robert Atkins tarafından 1970’li yıllarda geliştirilen bir diyet programıdır. Düşük karbonhidratlı ve protein ve yağ ağırlıklı bir diyet listesi içerir. Bu şekilde metabolizma hızı artırılarak yağ yakımı tetiklenmektedir.

Atkins Diyeti Aşamaları

Atkins diyeti kilo verme, kilo vermeye devam etme ve ulaşılan kiloyu koruma şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır. Atkins diyeti iki hafta süreli olarak uygulanabilir. Diyabet hastası ya da hamileler gibi risk gurubundaki kişilerin bir hekime danışmadan uygulamaması tavsiye edilir.

  • Kilo Verme Aşaması

Bu ilk evrede ekmek, pirinç, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarının ve nişastalı tahılların tüketilmesine izin verilmez. Şeker ve nişasta içeren besinlerin kısıtlanmasıyla tüketilen karbonhidrat miktarının azalması sonucunda hızlı bir kilo verme söz konusu olur. Vücut enerji ihtiyacını yağ yakarak karşılar.

Bu aşamada şekersiz çay tüketilebilir. Muz, elma armut gibi yüksek karbonhidratlı meyveler sadece bu evrede ve kısıtlı olarak tüketilebilir. Ana öğünlerde mutlaka bol yeşillik salatası tüketilmelidir.

Sabah: pastırmalı omlet, şekersiz çay.

Öğle: Küçük porsiyon gözleme, bol yeşillik salata, maden suyu

Akşam: Izgara et/balık, salata

  • Kilo Vermeye Devam Etme Aşaması

Atkins diyeti aynı zamanda bir beslenme alışkanlığı kazandırmayı da hedefler. Bu evrede vücudun öngörülen beslenme alışkanlığını kazanması amaçlanır. Günlük karbonhidrat miktarı 25 gr. olarak belirlenmiştir. Bu aşamada sıvı tüketimi de artırılmalıdır. Fındık ve meyve tüketilebilir.

Sabah: Zeytinyağlı omlet, 1 dilim çavdar ekmeği, domates suyu.

Öğle: Peynirli/tavuklu salata, bitki çayı

Akşam: Kremalı çorba, salata, çilek

  • Ulaşılan Kiloyu Koruma Aşaması

Diyet uygulayan kişinin bedenen ve zihnen öngörülen beslenme düzenine adapte olmasıyla diyet sonrası tekrar kilo alma durumuyla karşılaşılmayacaktır. Patates, bal kabağı gibi nişastalı sebzeler tüketilebilir.

Sabah: Peynir ve sıpanaklı omlet, 1 dilim çavdar ekmeği, şekersiz çay.

Öğle: Izgara tavuk, sebzeli salata

Akşam: Izgara et, soğanlı bol yeşillik salata

Ayrıca tüm evrelerde peynirli yeşillik salatası ara öğün olarak tüketilebilir.

Atkins Diyetinin Olumsuz Yönleri

Tüketilen yağ miktarı bakımından kalp damar hastalıları riski nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Kolestrol ve trigiserit değerleri kontrol edilmelidir.

Atkins diyeti katojenik bir diyettir. Karbonhidrat bakımından yetersiz beslenme katojenik bir etki meydana getirir ve vücutta kas kaybına neden olabilir. Ayrıca yorgunluk ve unutkanlık gibi olumsuzluklarla karşılaşılması olasıdır.

Sağlık Başlığındaki İçerikleri İncelemek İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir