Reklam Alanı
Reklam Alanı
ayakkabı
Sağlık 103 0

Ayağa Göre Ayakkabı Seçimi

Gün boyu hareket halindeyken vücudumuzu taşıyan ayaklarımızın sağlığını korumak için doğru ayakkabı seçimi yapmak çok önemli. Bilinçsizce yapılan ayakkabı tercihleri vücut dengesini ve ayağın doğal yapısını bozmakla beraber ağrı verici sonuçlara da sebep olabilmektedir. Hareket özgürlüğünün kısıtlanmaması ve sağlıklı adımlar atılabilmesi için ayağa göre ayakkabı seçimi yapmanın püf noktalarını bilmekte yarar vardır.

Ayağa Göre Ayakkabı Seçiminde Ayak Şekillerinin Önemi

Temel olarak ayak şekilleri 3 farklı kategoriye ayrılmaktadır; normal, düztaban ve çukur taban. En sık görülen ayak şekli normal ayak şeklidir. Ayak tabanları genelden farklı olan insanların ayakları da çukur taban ya da düztaban olarak ayrılmaktadır. Eğer kişinin ayak yapısı normal değilse ayağa göre ayakkabı seçimi yapmadan önce uzman görüşü alınmasında fayda vardır. Ortopedi doktorundan alınacak tavsiyelerle gerekli görüldüğünde ayakkabılar sipariş ya da özel üretim yoluyla elde edilmelidir.

Pek çok kişi ayağa göre ayakkabı seçimi yaparken alacağı ayakkabının ortopedik olmasının ayak sağlığını korumak için yeterli olduğuna inanmakta. Bu inanış, halk arasındaki doğru bilinen yanlışlardan biridir. Ayak şekli normal olmayan insanlar için tedavi süreci başlatılmalıdır. Bu sürecin en önemli noktalarından biri de ayakkabı modifikasyonudur. Hazır alınan ortopedik ayakkabılar bu süreçte işe yaramamaktadır zira tedavi süreci boyunda kişinin kullanacağı ayakkabılar ayak ölçüsü alınarak kişiye özel olarak yapılmalıdır ki tedavi başarıyla sonuçlansın.

ayağa göre ayakkabı seçimi

Ayak Göre Ayakkabı Seçiminde Genel İpuçları

Yanlış ayakkabı kullanımı ayak yapısındaki anormalliklerin tekrarına ya da artmasına sebep olacağı için hayatın her anında ayakkabı alırken bazı temel ipuçlarına dikkat edilmelidir. Ayağa göre ayakkabı seçimi yapılırken en çok yapılan hatalardan biri de doğru ayakkabı numarasının nasıl bulunacağı yönündedir. Ayakkabı numarası en uzun parmağa gör yapılmalıdır. Özellikle spor ayakkabı tercihinde rahat olacağını düşünerek pek çok kişi ayakkabılarını bir numara büyük almaktadır. Bu yanlış ayakkabı kullanımı sırasında denge kaybına yol açabilmektedir. Ayakkabı topuklarının da ayak sağlığı için önemi büyüktür. 1,5 cm ile 5 cm arası topuklar tercih edilmelidir. Yüksek topuk kadar topuksuz ayakkabı da sağlığa zararlıdır. Ayakkabı alırken akşam vakitlerinde alışveriş yapılmalıdır, gün sonunda ayaklar şiştiği için akşam vakti alınan ayakkabılar kişinin gün içinde rahat olmasını sağlarlar.

İlginizi Çekebilir: Ayak Ağrısı geçirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir