Reklam Alanı
Reklam Alanı
bal maskesi
Kadın 132 1

Bal Maskesi- Cildiniz Yenilemenin En Kolay Yöntemi

Cilt maskesi denilince akla ilk gelen maskelerden bal maskesi en yaygın kullanılan maskelerdendir. Bu kadar çok kullanılmasının sebebi, balın içerisinde bulunan maddeler sayesinde cildi nemlendirmesi ve iltihabı önlemesidir. Özellikle b vitamini açısından zengin olan bal, cildi besleme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Eski çağlarda, ilaç tedavisinde bitkiler ve doğal şeyler kullanılmaktaydı. Bal da özellikle kesik ve yanık tedavilerinde ilaç olarak kullanılmaktaydı. Ciltteki yaraların tedavisinde oldukça etkili olan bal, aynı zamanda anti bakteriyel özelliği vardır. Antiseptik olarak da kullanılmaktadır. Bu özelliği de onun sivilcelerde savaşmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yaşlanma etkilerinin de ciltteki görünümünü azaltmaktadır.

Bal Maskesi ve Kuru Ciltlere Etkisi

Aşırı kurumuş ciltler, neme ihtiyaç duyar. Vücutun kendi nemini üretemediği durumlarda dışarıdan bal maskesi kullanarak cildin nem düzeyinin normale dönmesi için çalışmak gerekir. Balın nemlendirme etkisi ilk kullanımdan itibaren kendisini belli etmektedir. Bal, sadece cildi nemlendirme görevini yerine getirmez. Aynı zamanda var olan nemi hapsederek cildin uzun süreçler boyunca nemli kalmasına yardımcı olur. Böylece cilt daima yumuşak kalır.

Bal maskesinin düzenli kullanımı cildin yumuşak olması kadar sivilce ve siyah noktaların azalmasında da etkilidir. Bal gözeneklerin derinlemesine temizlenmesinde yardımcıdır. Yağ ve kirlerden dolayı tıkanan gözenekleri bal maskesi kullarak temizlemek mümkündür. Bu sayede cilt nefes almaya başlar.

bal maskesi

Evde Hazırlanabilir Bal Maskesi

Balın sivilce ve aknelere olan olumlu etkisinden bahsettiğimize göre, bu konuya uygun bir bal maskesi tarifi vermek uygun olacaktır. Bu maskeyi düzenli kullanarak hem sivilcelerden kurtulmakla kalmazsanız, aynı zamanda cildin rengini düzenler ve cilt tonunu açar. Cilt tonunun açılması için tarçın kullanılmaktadır. Böyle bir isteği olmayanlar tarifi tarçın kullanmadan da uygulanabilirler. Yarım çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı toz muskat, yarım çay kaşığı (birkaç damla kadar) limon suyu ve bir çay kaşığı bal yoğun kıvamlı bir hal alana kadar karıştırılır. Yüzün tamamına (göz ve dudak bölgesi hariç) uygulandıktan sonra otuz dakika bekletilir. Ardından soğuğa yakın ılık su ile maske tamamlanır. Maske tamamen temizlendikten sonra yüze soğuk veya buzla şok etkisi yaparak gözeneklerin kapatılması sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Cilt Bakımında Zeytin Çekirdeği Maskesi

“Bal Maskesi- Cildiniz Yenilemenin En Kolay Yöntemi” üzerine 1 yorum

  1. Hayatadairherseyvisiz dedi ki:

    Yararlı bilgileri okumaktan keyif alıyorum, teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir