Reklam Alanı
Reklam Alanı
bebek hıçkırırken emzirilir mi
Sağlık 90 0

Bebek Hıçkırırken Emzirilir Mi

Hıçkırmak, çoğumuzun sevmediği bir eylemdir. Bebekler ise hıçkırmak gayet normaldir ve sağlıklı gelişim sürecinin bir parçasıdır. Bazı bebekler daha anne karnındayken hıçkırmaya başlayabilmektedir. Bazı anneler, bebeklerinin doğmadan önce hıçkırdıklarını hissedebilmektedir. Bu bebekler doğumdan sonra sık hıçkırmazlar. Bebeklerin hıçkırması pek çok anne için endişe verici bir durum gibi görülmekle beraber bebek hıçkırırken emzirilir mi sorusu da en sık sorulan sorulardan biridir.

Bebek Hıçkırması Neden Olur ve Nasıl Durdurulur

Bebeklerin neden hıçkırdığına dair net bir tespit bulunmamaktadır. Bazı teorilere göre bebeklerin emme sırasında hava yuttuğu söylenmektedir. Bu da bebek hıçkırırken emzirilir mi veya emzirilmeye devam edilir mi sorusunu gündeme getirmektedir. Emzirilen bebeklerin midelerinde hava birikmesi sonucu hıçkırma yaşanabildiği gibi bebekler emzirme olmadan da hıçkırmaya başlayabilirler. Gülerken hıçkırık tutan bebekler de vardır.

İlgili konu: Bebeklere yapılan aşılar

Bebeklerin hıçkırmalarını durdurmak yetişkinlerin kendi hıçkırıklarını durdurmak için uygulanan yöntemlerle yapılamaz. Su içmek, nefes tutmak gibi yöntemler bebekler için zararlıdır. Özellikle 6 aya kadar bebeklerin su içmemesi gerektiği unutulmamalıdır ve bu yöntem uygulanmamalıdır. Eğer hıçkırığın bebeği rahatsız ettiği düşünülmüyorsa beklemek en doğru çözüm olacaktır.

bebek hıçkırırken emzirilir mi

Hıçkıran Bebeği Emzirmek

 Bebek hıçkırırken emzirilir mi sorusuna direkt evet ya da hayır cevabı vermek mümkün değildir. Uzun süren hıçkırıklara karşı emzirme yöntemini kullanan pek çok anne vardır. Bununla beraber bebeğe emzik vermek de bir çözüm olabilmektedir. Bebeğin hıçkırırken rahatsız olduğundan emin olan çoğu kadın bunu emzirme yöntemiyle geçirme yoluna gitmektedir.

Hıçkıran bebeğin emzirilmesi tavsiye edilen bir durum değildir. Ne var ki bebeğin hıçkırığının durdurulmasında etkili olabilmektedir. Bebek hıçkırırken endişelenmeden bir süre bekleyip hıçkırığın kendiliğinden geçmesi en sağlıklı çözümdür. Yine de beslenme sırasında hıçkırmaya başlayan bebeğe uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur.

Emzirme sırasında pozisyon değiştirmek, uygulanabilecek en basit yöntemlerden biridir. Değişen pozisyonla beraber bebeğin midesinde biriken hava dışarı atılabilir. Emzirmeye ara verilip bebeğin gazını çıkartmak da uygulanabilecek basit yöntemlerden biridir. Bu yöntemlerden emzirmeye dönülmesi bebeğin sakinleştirilmesini sağlayabilir.

Bebeği emzirme sıklığını değiştirmek de hıçkırık oluşumunu engelleyebilir ya da azalmasını dağlayabilir. Sık ve daha kısa süreli emzirmeler bebeğin her seferinde hava yutmasının önüne geçilebilir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir