Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar oyunu yapmak
Eğitim 100 0

Bilgisayar Oyunu Yapmak- Basitten Zora

Küçük büyük hemen herkesin oyun oynadığı çağdayız. Teknolojik gelişmelerle beraber oyun oynadığımız aletler değişse de sektörde en büyük paylardan birini bilgisayar oyunu üreticileri sahiplenmiş durumda. Her karaktere ve zevke uygun oyunların bulunabildiği gerçeği bir yana, bu oyunların yapımında paylarının olmasını isteyen ya da kendi oyununu yaratmak isteyen kişilerin sayısı da artmaktadır. Peki, zevkle oynanan bu oyunları yaratmak kolay mı? Bilgisayar oyunu yapmak için ne gibi bilgilere ve teknolojik aletlere sahip olmak gerekir?

Bilgisayar Oyunu Yapmanın Temelleri

Öncelikle belirtilmelidir ki, bilgisayar oyunu yapmak tek kişinin altından kalkabilmesi için çok ağır bir yüktür. Karmaşık bilgi ve öğeleri buluşturan, sistemli çalışma isteyen bu süreçte mutlaka iyi bir ekip oluşturulmalıdır. Verilen görevleri yerine getirebilecek bilgi birikimine sahip kişilerle çalışmak esastır. Ekibin en temelinde mutlaka C+++, C# gibi işin kod kısmını yüklenebilecek biri olmalıdır. Tabii ki kod tek başına yeterli değil, estetiğin ve kaliteli grafiklerin olmadığı oyunların popüler olması çok zor. Bu nedenle 3DMax, Maya ve Photoshop bilgisi olan birinin de ekipte yer alması gerekir. Karakterlerin ve sahnelerin tasarımı oyunun en can alıcı noktalarından biridir. Hareketleri ve bunların doğru kodlanmasıyla oyunun hızla yükselmesi önündeki engeller aşılabilir.

Bilgisayar oyunu yapmak için kod ve tasarımın temelinde de oyunun kurgusu yatmaktadır. Oyunda bir senaryo ve bir amaç olması esastır. Gelişmenin olmadığı, aksiyonun dozunun yanlış ayarlandığı oyunlar kullanıcıların dikkatini çekmez. Tüm bu süreçlerde vazgeçmemek gerekir, keyifle oynanan oyunların arkasındaki zorluklarla başa çıkmaya kararlı olmak gerekir.

Bilgisayar Oyunu Yaptıktan Sonra

Bir önceki başlıktaki süreçler geçildikten sonra, oyun piyasadaki yerini almaya ve oyunculara sunulmaya hazır olduğunda bir başka süreç başlar. Oyuna uygun bir oyun motoru bulmak da daha önceki adımlar kadar önemlidir. İnternette birbirinden farklı oyun motorları bulunmaktadır. Her oyun motorunun kendisine göre artıları ve eksileri vardır. Bunları iyi araştırmak ve yapılan oyunun özelliklerine göre bir oyun motoru seçmek gerekir. Cry Engine 3 gibi oyun motorları en kaliteliler arasında olmakla beraber ücretsiz değildir, ücretsiz oyun motorları kullanmak da kaliteden ödün vermekle sonuçlanabilir.

Görüldüğü gibi bilgisayar oyunu yapmak kolay bir süreç değildir ve her adımı dikkatle takip edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: En İyi Android Futbol Oyunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir