Reklam Alanı
Reklam Alanı
bir aylık hamile belirtileri
Sağlık 110 0

Bir Aylık Hamile Belirtileri

 Gebelik süresi genellikle 40 hafta yani 9 ay 10 gündür. Bir aylık hamile belirtileri için görülen son regl gününden hesaplama yapılır. Hamileliğin ilk haftasında annenin rahminde ve yumurtalıklarında çok hızlı bir değişim görülür. Hamilelik hormonları yeteri seviyeye gelene kadar hamilelik kesin olarak anlaşılamaz. Hamilelik hormonlarının yeterince yükselmesi için üç dört hafta geçmesi gereklidir. Embriyo anne rahmine yerleştiği an, küçük top hücreler bölünmeye başlar. İkiye bölünen top hücrelerden birisi embriyoyu diğeri de plasentayı oluşturur. Plasenta, bebeğin kesintisiz besin alacağı bir organdır. Halk arasında bebeğin eşi olarak isimlendirilir. Hamilelikte oluşur ve doğumla beraber rahimden çıkar.

 

Hamileliğin İlk Belirtileri

Bebek, anne rahmine yerleşmeye başladığı ilk anda leke türünde kanama yapabilir. Bu durum hamileliğin ilk belirtileri için olağan bir durumdur. Gebe kalınan ilk haftadan itibaren göğüslerde büyüme başlar. Anne adayı kendini halsiz hisseder. Yumurta sağlıklı bir şekilde döllendiğinde vücut tarafından hCG isimli hormon salgılanmaya başlar. Bu hurmanın arttığı idrar ve kan tahlili yaptırılarak anlaşılır. Beklenen adet tarihinde sapma olduysa veya normalde görünen adet kanından daha açık renkli bir kanama varsa gebelik belirtisi olabilir. Gebelik döneminin hemen ilk haftasından itibaren görülen en dikkat çekici belirtilerden birisi de koku hassasiyetidir. Bazı anne adayları yemek kokularına karşı çok duyarlı olabilir ya da fark şeylerden mideleri bulanabilir.

 Hamileliğin İlk Ayında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Spor yapmak her yaş grubu ve kadın erkek fark etmeden sağlıklı yaşam için gereklidir. Anne adayının yapacağı ağır olmayan spor veya düzenli yürüyüşler hem gebelik sürecini hem de doğumu kolaylaştırır. Bir aylık hamile belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren doktor kontrolünde vitamin alımına dikkat etmek gerekir. Özellikle folik asit alımı oldukça önemlidir. Eğer hap olarak almak güç gelirse folik asit içeren mercimek, portakal, kuşkonmaz, kuru fasülye gibi besinlerden faydalanmak gereklidir. Gebelik sırasında alkol, sigara gibi sağlığa zarar veren maddelerden uzak durmak şarttır. Hastalanmak da gebelik süresini ve bebeğin de sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle hastalanmamak ve enfeksiyon kapmamak için dikkatli ve titiz olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yumurtlama tarihine göre gebelik hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir