Reklam Alanı
Reklam Alanı
bitcoin
Teknoloji&İnternet 823 3

Bitcoin Nedir, Mining Ne Demektir?

Bitcoin (BTC) kripto (şifreli) paralar içerisinde açık kaynak kodlu olarak hazırlanan ve her geçen gün popülaritesi artan para birimidir. BTC ilk çıkan ve piyasa değeri en yüksek olan kripto paradır. BTC haricinde çıkarılan kripto paralara alt coin denmektedir. Bitcoin’in popülerliğinin artması ile birlikte günümüzde normal paralar gibi alışverişte kullanılmaya başlanmıştır. Gerçek ismi bilinmese de Satoshi Nakomoto rumuzlu bir şahıs tarafından çıkarılan Bitcoin’i normal paralardan ayıran özellik paranın hızlı, güvenilir, ucuz olarak transfer edilebilmesi, hükümetlerin ve para otoritelerinin BTC üzerinde hakimiyetinin olmamasıdır.

bitcoin nedir

Bitcoin İle Para Kazanma

Bitcoin ile para kazanmak isteyenler için temelde iki seçenek bulunmaktadır. Birinci seçenek BTC alarak yatırım yapmak veya al sat yaparak elimizdeki parayı artırmak olacaktır. İki yöntemin riski olsa da sabırlı olarak bu riski daha aza indirebilirsiniz. Bitcoin çok hızlı bir şekilde değeri artabilen veya azalabilen bir kripto paradır. Bu nedenle BTC al sat işlemleri yaparken düşük fiyattan alıp yüksek fiyat ile satmak ve tekrar fiyatı düştüğünde yeniden BTC almak en karlı yöntemdir, kar ile risk doğru orantılı olduğundan bu yöntemin riski de yüksek olacaktır. Daha az riskli bir yöntem arıyorsanız BTC alıp bekletmek daha mantıklı olacaktır.

Hangi Sitelerden BTC Alınabilir?

Bitcoin’in değerininin ve popülerliğinin artması ile BTC alışverişi yapılabilecek site sayısı da artmıştır. Türkiye’ de BTC ticareti

 • Paribu
 • BTCTürk
 • Koineks
 • Ve Bitcoin gibi siteler BTC ticaretinde en fazla kullanılan sitelerdir. BTC kurları Türkiye’ de diğer ülkelere göre daha yüksektir.  Bu sebeple kullanıcılar genellikle yabancı siteleri tercih etmektedir. Market hacmi yüksek olup en fazla kullanılan BTC Ticareti siteleri:
 • Bitfinex
 • Bittrex
 • İo
 • Binance siteleri bu konuda Dünyada en fazla kullanılan sitelerdir.

BTC konusunda hiçbir site % 100 güven vermemektedir. Bu sebeple güvenlik açısından Bitcoinlerimizi çevirimdışı ortamlarda BTC saklayabileceğimiz BTC cüzdanlarında saklamamız daha mantıklı olacaktır.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ

BTC ile para kazanmak isteyenler için diğer bir yöntem Bitcoin madenciliği yapmaktır. Madencilik BTC üretmek ve BTC’nin geçmiş işlemlerinin blok zincirine kaydedilmesidir. Blog zinciri BTC ağında yapılan işlemleri doğrulamak amacı ile kullanılır. Madencilere işlem ücreti ve yeni oluşturdukları BTC için yardım ödeneği ödenmektedir. Bitcoin toplamda en fazla 21 Milyon adet üretilebilecek olup günümüzde 17 Milyon civarı BTC üretilmiştir. BTC madenciliği ilk çıktığı zamanlarda kolay olsa da günümüzde bu işi yapmak zorlaşmıştır ve madencilik için önceden normal bilgisayarlar kullanılırken günümüzde yüksek özellikli bilgisayarlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple madencilerin bir çoğu Bitcoin madenciliğini bırakarak alt coin madenciliği işine yönelmiştir.

“Bitcoin Nedir, Mining Ne Demektir?” üzerine 3 yorum

 1. Merve Yıldız dedi ki:

  Türkiyede Bitcoin alıp yurtdışı sitelere transfer etmek istiyorum. Konu hakkinda bilgi verebilir misiniz

 2. Editör 1 dedi ki:

  Türk sitelerinden Bitcoin aldıktan sonra yurtdışı üyeliğinizin cüzdan(Wallet) adresini kopyalayıp, Türk sitelerinden BTC gönder menüsüne cüzdan ve transfer edilecek BTC miktarını girdikten sonra yaklaşık 1 saat içerisinde işleminiz tamamlanacaktır. Konu ile ilgili resimli anlatımı birkaç gün içerisinde sitemizde bulabilirsiniz.

 3. Mustafa Ersoy dedi ki:

  Bitcoin’in ne olduğunu daha iyi anladım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir