Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kadın 632 1

Canan Karatay Diyeti – Karatay Diyetiyle Kilo Verin

Canan Karatay diyeti isminden de anlaşılacağı üzere Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanmış olan bir diyettir. Karatay, belirlemiş olduğu kuralları diyet olarak isimlendirmekten çok bir yaşam tarzı ve beslenme alışkanlığı olarak ifade etmektedir. Protein ağırlıklı diyet gurubunda yer alan bu diyet listesinde ekmek ve şekere yer verilmemektedir. Et, yumurta, tereyağı, bakliyat, turşu ve ceviz gibi gıdalar bu diyetin temel öğeleridir. Bu diyetle temel olarak insülin direncinin kırılması karaciğer yağlanmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bilindiği üzere insülin direnci, sık acıkmamıza neden olmakta ve vücutta bulunan depo yağların enerjiye dönüştürülerek yakılmasını zorlaştırmaktadır. Son dönemde popüler olan şok diyetlerden farklı olarak daha uzun süre devam edilmesi mümkün olan bir diyettir ve düzenli uygulama ile haftada ortalama 2-3 kilo verilebilir.

Canan Karatay Diyeti Kuralları

Ekmek başta olmak üzere pirinç, patates gibi sağlıksız karbonhidrat kaynağı olan besinler ve şekerli gıdalar kesin olarak yasaklanmıştır.

Gazlı içecekler ve şeker ilave edilmiş meyve sularından da uzak durulmalıdır.

Kahvaltı günün en önemli öğünü kabul edilir ve ihmal edilmemelidir.

Belenme planında tereyağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlara mutlaka yer verilmelidir.

Günde en az 40 dakikalık tempolu yürüyüş şeklinde bir egzersiz mutlaka yapılmalıdır.

Karatay Diyeti Öğün Saatleri

Pek çok diyet uygulamasından farklı olarak karatay diyeti öğün saatlerini de önemsemektedir.  Sabah saat 08:00 ile 09:00 arasında kahvaltı yapılmalı, saat 13:0 ile 14.00 arasında arasında öğle yemeği, saat 18:00 ile 19:00 arasında ise akşam yemeği yenilmelidir.

Karatay Diyetinin Zararları Var Mıdır?

İç Hastalıkları Uzmanı olan Prof. Dr. Canan Karatay, uzun süredir tıp dünyasında aykırı yaklaşımları ile tanınmaktadır. Özellikle yağ tüketimi ve kolesterol konusunda savunduğu fikirlerle eleştiri oklarının da hedefi haline gelmektedir. Karatay diyeti protein bakımından zengin diyetler grubuna girmektedir. Bu gibi diyetlerde uzun süreli yüksek protein alımının böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkilemesi mümkündür. Ayrıca yasaklı gıdalardan olan karbonhidrat kaynağı besinlerden elde edilen tiamin ve niasin gibi B grubu vitaminleri sinir sistemi için oldukça yararlıdır.

Canan Karatay Diyet Listesi

Kahvaltı: 2 adet yumurta 10 adet zeytin, beyaz peynir, 1 fincan bitki çayı, 4 adet kuru kayısı, 1 avuç ceviz

Ara Öğün:  1 kâse yoğurt (isteğe bağlı)

Öğle Yemeği: Zeytinyağlı sebze ya da bakliyat yemeği, 1 bardak ayran, mevsim salata

Ara Öğün: Bir avuç ceviz ya da fındık, şekersiz yeşil çay ya da limonlu su

Akşam Vakti: Izgara et/tavuk  ya da balık, zeytinyağlı salata ya da bol yeşillik

Benzer makale ve içerikleri incelemek için tıklayınız.

“Canan Karatay Diyeti – Karatay Diyetiyle Kilo Verin” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir