Reklam Alanı
Reklam Alanı
Çocuk gelişimine oyunların etkisi
Eğitim 78 0

Çocuk Gelişimine Oyunların Etkisi

   Çocuk gelişimine oyunların etkisi dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Zeka seviyesine ve yeteneklerine göre doğru oyunlarla büyüyen çocuklar bunun pozitif etkilerini görmektedir. Oyunların temel amacı çocukların iç dünyalarıyla bağlantı kurmaktır. Doğru oyunla eğlenen çocuklar eğlenmenin yanı sıra görev bilinci kazanır, sorumluluk hisseder, kavramları ve duyguları daha yakından tanıyıp öğrenirler. Toplu oynanan oyunlarla çocuklar sosyal düzene dair fikirler kazanabilirler. Yetişkinlerin toplumsal ve sosyal direktiflerini çocuklar anlamayabilirler, tecrübe ve zihin yapıları buna elverişli değildir. Ancak arkadaşlarıyla oynadıkları rol yapma üzerine kurulu oyunlarda bu toplumsal kuralları bir şekilde kendi anlayabilecekleri seviyelerde düşünme ve uygulama yoluna giderler. Bu durum onların karşılıklı ilişkileri tanımlandırmalarına da yardımcı olur. Böylece kişilerin topluma olan katkıları zihinlerinde yerleşmeye başlar.

Çocuklar İçin En İyi Telefon Oyunları – En İyi Çocuk Mobil Oyunları

Çocuk Gelişiminde Oyunların Fiziksel ve Nörolojik Etkileri

Çocukların enerjik yapıları vardır. Gün içinde enerjiyi üzerlerinden atmak için en uygun yol oyun oynamalarıdır. Oyun oynamayan çocuklar etrafı dağıtarak, çeşitli yaramazlıklar yaparak bu enerjiyi harcama yoluna gidecektir. Oyun ise bu enerjiyi kontrollü ve eğitici bir şekilde harcamalarına olanak verir. Hareketli oyunlar sayesinde vücuda giren bol oksijen kanı besler, solunumu dengeler.

Çocuk gelişimine oyunların etkisi

Kasların hareket hafızaları vardır. Çocuk gelişimine oyunların etkisi, oyunlar fiziksel hareketlilik içerdiği zaman kas gelişimine olanak sağlar. Tekrar eden fiziksel hareketlere dayalı oyunlarda kaslar yapılan hareketleri ezberler, denge ve özgüven duyguları artar. Bazen ebeveynler çocuklarının bir oyuna ısrarla dahil olmak istemediklerini gözlemleyebilir, bunun sebebi yapamayacaklarını düşünmeleridir. Oyun oynayan ve farklı oyunlara yönlendirilen çocukların psikomotor gelişimleri hızlanır ve çocuk başarı duygusuyla kendine güvenmeye başlar.

Çocuk Gelişiminde Oyunların Sosyal Etkileri

   Çocuk gelişimine oyunların etkisi sosyal yönden de göz ardı edilmemelidir. Çocukların kelime ve görsel hafızaları yüksek olduğu için doğru oyunlarla yabancı dil öğrenebilirler. Kısa hikayeleri anlatabilme, nesneleri kullanarak hikaye oluşturma gibi özellikleri kuvvetli olan çocuklar bu süreçte yabancı dilleri de daha kolay öğrenme eğiliminde bulunurlar.

Kısacası çocukların sahip oldukları enerjiyi doğru şekilde harcamaları gerekmektedir. Doğru ve amacı olan oyunlarla tanıştırılan çocukların gelişimleri de buna paralel olarak olumlu yönde olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Çocuk gelişimini destekleyen oyunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir