Reklam Alanı
Reklam Alanı
çocuk gelişimini destekleyen oyunlar
Eğitim 80 0

Çocuk Gelişimini Destekleyen Oyunlar

Toplumların geleceğini oluşturan çocukların kaliteli bir okul öncesi eğitimi almaları artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu bakımdan çocuk gelişimini destekleyen oyunlar ön plana çıkmaktadır. Çocukların duyularını harekete geçiren, öğrenme alışkanlığı edindiren oyunlar sayesinde çocuklar sağlıklı bir okul öncesi süreci geçirmektedir. Odaklanmaya, dikkate, farkındalığa, sosyalleşme ve sağlıklı ilişkiler kurmaya, vücut koordinasyonuna (el-göz, göz-ayak), ince ve kaba motor, özgüven ve konuşma gibi becerilere hitap eden pek çok oyun bulunmaktadır. Bir zamanlar sokak oyunları olarak nitelendirilen oyunlar sayesinde bunların hepsini ayrı ayrı yaşamak mümkün iken günümüzde bu beceriler evde, kreşlerde ve okulda edinilebilir bir hale gelmiştir.

Bazı Oyun Alternatifleri

Açık havada oynanabilen ve çocuk gelişimini destekleyen oyunlar arasında yer alan bir oyun olarak doğal bilezik oyununda gerekli malzemeler yapışkanlı bant ve para bandı (selobant) şeklindedir. Yapışkan bant, çocuğun bileğine yapışkan tarafı dış tarafa gelecek şekilde bir bilezik gibi bağlanır. Çocuktan sadece doğal materyaller seçerek kendisine bir bileklik yapması istenir. Otlar, ağaç yaprakları, minik taşlar, çiçek ve tüyler olabilir. El becerisi gelişmemiş bir çocuk söz konusu ise bu konuda ufak bir yardımınız dokunabilir. Bilezik tamamlandıktan sonra evde görülebilecek bir yere asılır. Oyun sürecindeki yapışkanlı yüzeye dokunma, bilezik yapma, yapıştırılacak doğal materyallere dokunma sayesinde çocuğun dokunma hissi gelişir. Yürüme, isimlendirme, koşma ve konuşma, el-göz koordinasyonu kazanımları söz konusu olur.

çocuk gelişimini destekleyen oyunlar

Çocuk Gelişimini Destekleyen Oyunlar  Müzik Çemberi 

Rekabeti sevmeyen çocuklar için ideal bir tercih olan müzik çemberi oyunu da çocuk gelişimini destekleyen oyunlar kapsamına girmektedir. 4 veya daha fazla çocukla oynanabilen bu oyunda herkese bir çember (hulahup) gerekiyor. Ayrıca kapatıp açılabilecek bir müzik çalara ihtiyaç var. Her çocuk için birer tane çember olmak üzere çemberler yere konur. Çocuklar her bir çemberin başında durur. Müzik çalınca en yakın çembere geçmeleri, müzik durunca da çember dışına çıkmaları istenir. Bir sonraki aşamada bir çember eksiltilir. Müzik çalınca yürümeye devam edilecek, kapanınca çemberlerde kimi zaman iki kişi kalmak zorunda kalınacaktır. Müzik sesi komutunun algılanması, çemberler arası mesafe tahmini, daire içinde dönme kaynaklı denge ve motor planlama gibi beceriler kazanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Çocuklar İçin En İyi Telefon Oyunları 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir