Reklam Alanı
Reklam Alanı
çocuklarda şeker hastalığı
Sağlık 310 0

Çocuklarda Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Ebeveynler Dikkat!

Diyabet hastalığı yeni doğan döneminde dahi görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda şeker hastalığı gecikmeksizin tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. İki tipi bulunan diyabet hastalığı, çocuklarda çoğunlukla tip 1 diyabet olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda şeker hastalığı tanılarının %95’i tip 1 diyabettir.

Çocukluk döneminde astımla birlikte en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi de diyabettir. Ülkemizde yaklaşık 20 bin civarında diyabetli çocuk olduğu biliniyor. Bu rakama her yıl 2 bin yeni diyabetli çocuk hasta ekleniyor.

çocuklarda şeker hastalığı1

Çocuklarda Tip 1 Diyabetin Nedenleri

Tip 1 diyabet, kan şekerini düzenleyen insülin eksikliği sonrasında gelişen bir tablodur. Tip 1 diyabette insülin yapan hücreler, vücudun geliştirdiği antikorlar tarafından yok edilir.

Tip 1 diyabet her şeyden önce genetik geçişi olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. Genetik faktörlerin bir takım çevresel faktörlerle birlikte tip 1 diyabet için risk faktörü olduğu ifade edilmektedir. Hazır gıdalarda kullanılan bir takım koruyucu kimyasalların çocuklarda şeker hastalığı nedeni olup olmadığı konusunda yapılan çalışmalar bulunmaktadır.

Çocuklarda Tip 2 Diyabetin Nedenleri

Tip 2 diyabet hastalığında genetik geçiş oranı tip 1 diyabete göre oldukça fazladır. Anne ve babanın her ikisinin de diyabet hastası olması çocuğa geçiş oranı % 80 lere kadar çıkabilmektedir.

Tip 2 diyabette genetik geçiş dışındaki temel neden hareketsiz yaşam ve hatalı beslenme alışkanlığıdır. Özellikle fast food tarzı beslenmenin artması ve gazlı içeceklerin çokça tüketilmesi riski arttıran beslenme yanlışlarının başında gelir.

Çocuklarda Diyabet Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuklarda şeker hastalığı tanısı diyabet tipi dikkate alınır. Tip 1 diyabette vücuda alınan besinlerdeki şeker kullanılamaz ve kan şekeri yükselir. Tip 2 diyabette ise tersine insülin değeri yüksektir. Ayrıca bir takım antikor ve hormon ölçümleri de tanıda kullanılan yöntemlerdir.

Diyabet Belirtilerine Dikkat!

Çok su içen ve sık idrara çıkan ya da geceleri tuvalet için uyanan çocuklarda halsizlik de görülmesi durumunda şeker hastalığı akla gelebilmektedir. Ayrıca vücut enerji ihtiyacını yağ hücrelerinden karşıladığı için kilo kaybı yaşanır. Bu kilo kaybı aylık 10 kilo seviyesine kadar çıkabilir. Tip 1 diyabette bulgular ani olarak gelişir ve kısa sürede klinik tablo ortaya çıkar ve tanı konulur.

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri fark edilemediği durumlarda diyabet, şuur kaybı ve komaya varan sonuçlara neden olabilir. Diyabetik komaya girilmesi beyin hasarlarına ve ölümlere dahi sebep olabilmektedir.

Hangi Önlemler Alınabilir?

Tip 1 diyabetin risk faktörleri itibarıyla önleyici tedbir almak mümkün değil ise de tip 2 diyabetin beslenme ile ilişkisi nedeniyle bazı önlemler alınması mümkündür. Çocukların obeziteden korunması, bunun için sportif aktivitelere yönlendirilmesi, hazır gıdalar ya da fast food tarzı yeme alışkanlığından vazgeçirilmesi gerekiyor.

Tip 1 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 1 diyabetin iyileştirilmesi şuan ki tıbbi gelişmeler çerçevesinde mümkün değilse de tedavi edilebilir.  Çocuklarda şeker hastalığı için tedavi, üretilemeyen insülin hormonunun çocuğun kilosuna göre belirlenen dozlarda dışarıdan verilmesiyle olur. Kısa etkili ve uzun etkili insülin dozları ilgili uzman tarafından belirlenir. Tip 2 diyabette tablet formunda ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Bu şekilde normal bir yaşam sürülmesi mümkündür.

Bebeğim Uykuda Korkuyor Diyenler Dikkat! Nedeni ve Sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir