Reklam Alanı
Reklam Alanı
davos zirvesi 2018
Haber 271 0

2018 Davos Zirvesi

Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos Zirvesi 2018 bugün başlıyor. İsviçre’nin Davos kasabasında 23-26 Ocak arasında gerçekleşecek olan etkinliklere 100’den fazla ülke katılacak. Dünya ile ilgili birçok meselenin konuşulduğu forumda yaklaşık 3 bin civarında iş adamı, akademisyen ve siyasetçi katılacak. Bunların dışında sosyal meseleler ile yakından ilgilenen zirveye çok sayıda sivil toplum temsilcisi de katılıyor. Çok sayıda üst düzey katılımın olacağı zirve için en önemli konulardan birisi de güvenlik. Güvenlik önlemlerini iyileştirmek için çok sayıda güncellemenin yapıldığı belirtilen konferanslar için yaklaşık 10 milyon dolara varan harcama yapıldığı açıklandı. Bunun sebebi ise kuşkusuz üst düzey katılım. Zirveye ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel katılıyor. Türkiye’den ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katılıma destek verecek.

Ülkeler Arası Ortak Sorunlar

Bugün yoğun kar fırtınası eşliğinde başlayacak olan Davos Zirvesi 2018 yılında ağırlıklı olarak ülkeler arası ortak sorunlar konusu üzerinde durulacak. Bunun dışında çeşitli politik konularında konuşulacağı kesin olan forumda, çevre ve kadın hakları gibi meseleler de gündeme gelecek. Dünya Ekonomik Forumu’nun başkanı Borge Brende yaptığı açıklamada, jeopolitik olarak karşılaşılan zorlukları aşmak için bu şekilde yapılan toplantıların çok önemli olduğunun altını çizdi. Ülkeler arası iş birliğini daha fazla arttırmaya yönelik ilişkilerin kurulması anlamında Davos oldukça öneli bir yere sahip. Dünya çapında çok fazla temsilcinin bulunduğu forumlarda ve etkinliklerde kurulan ilişkiler, ele alınan konular ve sunulan çözüm önerileri dünya siyasetinde ve dünya ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip.

Davos Zirvesi 2018 – Trump Protestoları

23-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek zirvelerde “Parçalanan Dünyada Ortak Gelecek Oluşturmak” gerçekleşmesi en çok beklenen forumlardan birisi. Katılımcıları arasında Trump’ın da bulunacağı bu etkinlikte çok önemli konuların gündeme gelmesi bekleniyor. Trump’ın Davos Zirvesi 2018 protokolüne katılacağının açıklanmasının ardından İsviçre’nin başkenti olan Bern şehrinde çok sayıda insan bunu protesto etmişti. Bu protestoların zirve boyunca sürme ihtimali için ise 4 gün sürecek olan forumlar boyunca üst düzey güvenlik önlemleri olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir