Reklam Alanı
Reklam Alanı
diş temizletmek acı veriyor mu
Sağlık 258 1

Diş Temizletmek Acı Veriyor Mu? Diş Taşı Temizliği Hakkında

Diş temizletmek acı veriyor mu – Diş temizliği kavram olarak ağız hijyeninin önemli bir parçasıdır. Ancak bireysel hijyen konusunda yetersiz kalındığında dişlerimizde tartar olarak bilinen diş taşı oluşumu görülmeye başlar. Zira dişlerdeki bakteri plağı tükürük içindeki minerallerle birleşerek diş taşı oluşumuna neden olur. Diş temizletmek acı veriyor mu sorusu sözü esilen diş taşı temizliğine ilişkin genel bir kaygıyı ifade etmektedir.

Diş taşı temizliği, diş yüzeyindeki taş oluşumunun temizlenmesine yönelik fiziksel bir işlem olarak tanımlanabilir.

Diş Ne Zaman Temizlenir?

Diş temizliği diş taşı oluşumu nedeniyle yapılan bir işlemdir. Son dönemde sıklıkla yaptırılan diş beyazlatma işlemi teknik olarak diş temizletmek olarak kabul edilmez. Diş beyazlatma diş rengine yönelik kimyasal bir işlemdir.

Diş taşı oluşumunun temel nedeni ağız hijyenine gerekli özenin gösterilmemesi olmakla birlikte bazı bünyelerin diş taşı oluşumuna yatkın olduğu da görülebilmektedir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımının diş taşı oluşumuna olumsuz etkisi olduğu bilinmekle birlikte kullanılan bazı ilaçların da olumsuz etkileri olabilmektedir.

Diş taşının usun süre diş yüzeyinde bırakılmaması gerekir. Diş taşı tabakası diş etlerinin altındaki bölgeler doğru yayılma gösterebilir. Bu durumsa tedavinin daha zor ve uzun bir takım işlemleri gerektirmesi anlamına gelir.

Sebebi ne olursa olsun diş temizletmek acı veriyor mu diye düşünmeksizin diş taşlarının temizlenmesi (detertraj)  ağız ve diş sağlığının yanında diş etleri için de oldukça önemlidir. Ortalama olarak 6 ayda bir diş taşı temizliği yaptırılması en azından kontrol ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir? Diş Temizletmek Acı Veriyor Mu?

Diş taşı oluşumunun durumuna göre diş hekimi diş taşı temizliğini planlamaktadır. Diş taşlarının temizliğinde periodontal küret denilen aletlerle yapılabildiği gibi kavitron isimli ultrasonik cihazlar kullanılarak da temizlenebilmektedir. Unutulmamalıdır ki diş taşı temizliği evde kendi başınıza yapılabilecek bir işlem değildir. Kesinlikle evde iğne ucu gibi sivri ya da bıçak gibi kesici bir takım aletlerle diş taşlarına müdahale etmeye kalkmayın. Sadece diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diş taşı temizliği çoğunlukla yüzeysel diş taşlarının temizlenmesi şeklinde yapılmakla birlikte bazı ilerlemiş tablolarda diş etlerinin altına doğru ilerlemiş plak tabakasının kazınması ve bu amaçla diş etine cerrahi müdahale gibi işlemleri de gerektirebilir. İlerlemiş hastalık tablosunun gerektirdiği tedavi işlemi sırasında anestezi uygulaması da yapılabilmektedir. Bu gerekliliğe durumu değerlendiren diş hekimi tarafından karar verilmektedir. Anestezi uygulaması yapılmaması nedeniyle diş temizletmek acı veriyor mu sorusu ile sık karşılaşılmaktadır.

Diş taşının temizlenmesi işleminden bahsedilirken diş temizletmek acı veriyor mu sorusunu da cevaplamak gerekirse bu sorunun cevabı kesin olarak “hayır”dır. Bu soru, diş taşının durumu, sizin ağrı eşiğiniz ve uygulamanın yapılış şekliyle de ilgili bir durumdur. Diş taşı temizliğinde sizi aşırı derecede rahatsız etmeyecek bir sızı söz konusu olabilir. Bu his çoğunlukla kısa sürelidir.

Sağlıkla Zayıflatan Diyetler – En Etkili Kilo Verme Yöntemleri

“Diş Temizletmek Acı Veriyor Mu? Diş Taşı Temizliği Hakkında” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir