Reklam Alanı
Reklam Alanı
Dışkıda mukus nedenleri
Sağlık 643 0

Dışkıda Mukus Neden Olur Sebepleri ve Tedavisi

Dışkıda mukus neden olur sorusunun cevabı basittir. Bağırsak bölgesinde dışkının ince bağırsak ile kalın bağırsak arasındaki geçişini kolaylaştırmak için renksiz ve yapışkan maddeler salgılanmaktadır. Yapışkan yapısı sayesinde dışkının vücuttan atılması kolaylaşmaktadır.

Kişilerin dışkılarında az miktarda mukus gözlemlemeleri gayet normal bir durumdur. Çoğu kişi bunu fark etmeyebilir. Dışkıda mukusun fark edilebilir derecede artması ise sağlık problemlerinin işaretçisidir. Dışkıda bulunan yüksek miktarda mukus, düzenli tekrarlaması, bağırsak hareketlerinde değişiklik olması ve kanaması halinde ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Dışkıda Yüksek Oranda Mukusa Sebep Olan Rahatsızlıklar

Çoğu zaman dışkı içerisindeki mukuslar fark edilmez, dışkıda mukus artışı yaşayan kişiler dışkıda mukus neden olur sorusuna cevap aramaktadır. Mukusun salgılanma amacına bakılacak olursa, kişi kronik kabızlık rahatlığı yaşıyorsa mukus oranının artması normaldir. Bu kişilerin lif tüketiminin az olması ve yeterli miktarda su tüketmemeleri sonucu dışkıdaki mukus miktarının arttığı gözlemlenmiştir.

Sindirim sistemine bağlı rahatsızlıklardan olan Crohn hastalığının da dışkıdaki mukusun artmasına sebep olduğu bilinmektedir.

Karın ağrısı, ishal, kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı, baş ağrısı gibi depresyon ve yorgunluk gibi belirtiler dışkıda mukus oranının artmasıyla beraber görülüyorsa iltihabi bağırsak hastalığı teşhisi koyulması yüksek orandadır. Bu kişilerin aşırı kahve tüketiminden kaçınmaları, çiğ meyve tüketmemeleri ve süt ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir.

Basur, kanser ve ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar da dışkıda yüksek oranda mukusa neden olmaktadır. Anal çatlakları ve kistik fibroz da diğer nedenlerdendir.

Bazı kişilerde ise dışkıda mukusun acil olarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Bağırsak tıkanıklığı, bağırsakların iç içe geçmeleri ve kolon bükülmesi ciddi ve yaşamı tehdit eden problemler arasında sayılmaktadır.

Dışkıda mukus

Dışkıda Mukusun Tedavi Yöntemleri

   Dışkıda mukus neden olur sorusunun net cevabına göre kişiler farklı tedavi yöntemleriyle bu problemlerden kurtulabilmektedir. Eğer sağlık problemi ciddiyse bazı durumlarda cerrahi müdahale ya da antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilecek bazı ilaçlar da mevcuttur ancak bu ilaçları kişilerin yine de doktor tavsiyesi ile kullanmaları önerilmektedir.

Bol su tüketimi, lifli yiyeceklere beslenme düzeninde ağırlık vermek ve daha sağlıklı beslenme ile dışkıda mukus artışı önlenebilmektedir. Kişi, yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve özellikle D ve B12 vitaminlerinin olduğu besinlere yönelmelidir. Laktik asit üretmeye yardımcı olan yoğurt besininin tüketimi de dışkıdaki mukus oranını azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir: En az kilo aldıran yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir