Reklam Alanı
Reklam Alanı
öğrenme teknikleri
Eğitim 289 0

Doğru Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Birçok eğitimci ve öğrenciyi meraklandıran bir konuya geldik. Herkes öğrenmek ister ancak, bunun için nasıl yöntemler kullanacağını bilmez. İnsanların öğrenme durumları birbirinden farklıdır. Aynı strateji herkeste işe yaramayabilir. Bu durumun farkına ancak öğrenen kişi karar verebilir. Eğitimcinin karşısında fazla kişi olması nedeniyle, öğrencinin nasıl öğrendiğini anlayamayabilir. İşte bu yazıyı okuduğunuzda, bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Birçok öğrenme tekniği vardır, şimdi size bu teknikleri açıklayalım.

1)İşbirliğine dayalı öğrenme tekniği: Ortak ve beraber hareket ederek öğrenmenin sağlandığı bir tekniktir. Herkesin farklı duygu ve düşünceleri vardır, bu düşünceleri farklı kişiler ile paylaşarak bilgi aktarımında bulunur. Sosyal olarak gelişmeyi sağlamakla beraber, insanların düşüncelerine saygı duymayı öğretir. Şimdi eğer çevrenizde bu şekilde çalışabileceğiniz arkadaşlarınız var ise bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Okulda ise yapılan grup çalışmaları bu tekniğe örnektir.

2)Yaratıcı düşünme yöntemi: Yaratıcılık ve estetik gelişmeyi sağlayan bir düşünce biçimidir. Dil, iletişim bu yöntem ile daha da çok gelişir. Hayal kurma açısından baktığımızda ise, bu düşünme yöntemi uygulayan kişilerin eski haline oranla daha da geliştiği üzerinde olmuştur.

3)Probleme dayalı öğrenme: Öncelikle bir konu seçimi olur ve bu konu hakkında eski bilgilerin gözden geçirilmesi aşaması ile başlanır. Konu tartışılır ve çözüm bulunmaya çalışılır. Problem hakkında ne gibi şeyler yapılır, araştırılır.

Evde Bireysel Olarak Nasıl Bir Çalışma Tekniği Kullanmalıyız?

Düzenli olarak çalışmak aslında en güzel tekniktir. Çalışırken aklımızı meşgul eden sorunları bir kenara bırakmalıyız. Zihnin meşgul olması, öğrenmeyi zorlaştırır ve uzun süreli belleğin işini yapmasını engeller. Çalışırken yapmamız gereken başka bir uygulama ise, sürekli tekrardır. Sürekli tekrar bilgiyi işlememize ve bilgilerin daha da kalıcı olmasını sağlar. Pekiştirme de bu açıdan önemlidir. Öğrendiğimiz konuyu sürekli pekiştirmeliyiz, o konu hakkında yeni bilgilerin zihnimize girmesini sağlamalıyız. Eski bilgi ile yeni bilgi öğrenmede kalıcılığı sağlar. Ders çalışırken dikkat etmemiz gereken bir husus ise, çalışma materyalleridir. Renkli ve dolgulu yazılan yazılar daha dikkat çeker ve beynimiz tarafından daha iyi algılanır. Uzmanlar ders çalışırken bu hususlara dikkat edilmesini önermektedir. Yazının üstünü çizmek yerine altını çizmek daha kalıcı öğrenmeyi sağlar. Beyninizin sağ ve sol yarım küreleri bulunmaktadır. Bunlar sözel ve sayısal olmak üzere ikiye ayrılır. Sizde hangisinin daha fazla etkin olduğunu öğrenip, buna göre de bir çalışma tekniği uygulayabilirsiniz. Örnek olarak, sözel yeteneği gelişmiş olanlar sesli okuyarak daha iyi öğrenebilir.

Benzer İçerikleri İncelemek İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir