Reklam Alanı
Reklam Alanı
doğum sonrası depresyon
Kadın 92 0

Doğum Sonrası Depresyon

Bir canlı dünyaya getirmek, anne olmak mutluluk veren bir şeydir. Ancak bazı durumlarda annede doğum sonrası depresyon meydana gelebilmektedir. Bir çok kadın anne olduktan sonra çok mutlu olmakla beraber hafif hüzün ve kaygı duyabilir. Normal şartlarda bu hislerin yedi veya on gün içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir. Doğum sonrası depresyon ise daha nadir görülen bir durumdur. Doğumdan sonra ilk altı ay içinde başlar ve bir iki yıl kadar devam edebilir. Biyolojik ve psikolojik nedenleri olabilir. Gebelik döneminde yükselen hormonlar doğumlar beraber aniden düşer. Bazı tiriot rahatsızlıkları  ve folat eksikliği de doğum sonrası depresyonun biyolojik nedenlerindendir. Gebeliğin sonlanması fetus ile olan yakınlığın kaybı olarak algılanmakta ve sevilen birinin kaybı gibi değerlendirilebilir. Bu durumda bu rahatsızlığın psikolojik nedeni olabilir.

doğum sonrası depresyon

 Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri

Annenin hissettiği hüzün ya da boşluk duygusunu yoğun olarak hissetmesi belirtilerin ilkidir. Yorgunluk hissinin aşırı şekilde olması, aile ve arkadaş çevresinden uzaklaşma hissi de belirtiler arasındadır. Yeni anne olan kadının bebeğini yeterince sevmediği konusunda kendisine kızması veya bebeğinin beslenmesiyle yeterince ilgilenmediklerini düşünmeleri de depresyon belirtilerindendir. Bir konuda odaklanmada sıkıntı yaşama, sık sık unutkanlık, psikomotor hareketlerde artma, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi durumlar da doğum sonrası depresyon belirtilerindendir. Bu rahatsızlıkta olan anneler mutlu olmaları gereken durumlarda bile çökmüş ve bitik hissederler.

 Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Yeni anne olmuş kadının sevincini gölgeleyen doğum sonrası depresyon tedavisi olan bir durumdur. Beklenmedik hüzünler geldiğinde ıstırahat etmek bu hüznü azaltacaktır. Bebek uyuduğu zaman annenin de uyuyarak dinlenmesi tedavi aşamalarındandır. Aile bireyleri veya arkadaşların desteğini almaktan çekinmemek gerekir. Her gün düzenli duş almak da ferahlatıcı olacaktır. Belirli periyodlarla yapılacak yürüyüş de tedavi sürecini hızlandırıcı bir etki yapacaktır. Durumun daha ağırlaştığı fark edilirse kesinlikle tıbbı yardım alınması gerekir.

Sosyal destek oldukça önemlidir. Bazı kültürlerde annenin dinlenmesi için 40 gün öngörülmüştür. Dinlenme, yeme, uyuma ve düzenli sıvı alımı oldukça önemlidir. Kadının ailesi bu kırk günlük sürede yemeği hazırlar, ev işlerini yapar böylece anne olan kadın kendine ve bebeğine daha fazla vakit ayırır. Doğum sonrası depresyona yakalanmamış olur.

İlginizi çekebilir: Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir