Reklam Alanı
Reklam Alanı
Kadın 472 4

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Dukan diyeti dünyada en çok uygulanan diyet programları arasındadır. Dukan diyetinin yaklaşık yarım asırlık bir serüveni vardır. Dukan diyeti yasak olan gıdalar ile uygulanması gerekenler 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu dört aşamayı yazımızın devamında açıklayacağız. Dukan diyeti normal beslenmenizde karbonhidrat tüketiminizi iyice azaltarak protein fazlalıklı olan bir beslenme programı yapıyor.

Dukan olarak isimlendirilen bu diyet aynı zamanda oldukça sağlıklı bir besin kategorisine de sahiptir. Dukan diyeti şuan dünya üzerinde bilinen en meşhur diyetlerden bir tanesidir. Bu diyet Fransız beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından tasarlanarak sunulmuştur. Dediğimiz gibi yarım asırlık bir serüveni olan dukan diyetinin son halini 2011 yılında Amerika’da piyasaya çıkan kitabıyla almıştır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan diyeti yukarıda da bahsettiğimiz gibi dört aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar ise atak evresi seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresidir. Öncelikle atak aşamasından kısaca bahsedelim. Bu aşama bir hafta sürmektedir. Bu aşamanın amacı ise yüksek protein yüklü olan besinler ile bu dukan diyetine başlangıç yapmaktır.

Ayrıca şunu da belirtelim bu yiyecekler yapılırken bitkisel ve hayvansal yağların kullanımı kesinlikle yasaktır ve bu yemeklerin hiçbirinde tuz kullanılmamaktadır. Atak aşamasında tüketebileceğiniz gıdalar ise kısaca dana, sığır eti ve ciğeri, beyaz et tavuk ve hindi eti, yumurta, az yağlı süt ve süt ürünleri gibi gıdalar atak aşamasının gıdalarındandır.

Dukan Diyetini Herkes Yapabilir mi?

Dukan diyeti kilo ve dengesiz beslenme konusunda sorun yaşayan herkes tarafından uygulanabilecek bir diyettir. Dukan diyetinin seyir aşamasında ise sebzeler ve bitkiler tüketilmektedir. Az önce bahsetmiş olduğumuz atak aşamasının ardından seyir aşamasıyla sebzeler tüketerek yaklaşık iki ay sürecek olan bir süreç başlamaktadır.

Aynı zamanda bu diyetleri yaparken de ayrıca spor yapılması da gerekmektedir. Günde yaklaşık 30 dakika yapılacak olan tempolu yürüyüş yeterli olacaktır. Güçlendirme aşamasında ise kişi ideal kilosuna ulaştığı zaman tekrar eski kilosuna ve dengesiz beslenmesine dönmemesi için bu aşamada kişi iradesini güçlendirme işlemi yapmaktadır. Bu sayede ideal kilosuna kavuştuktan sonra tekrar eski haline gelmemesi amaçlanmaktadır.

“Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?” üzerine 4 yorum

  1. Erhan dedi ki:

    Dükan diyeti yararlı mi gercekten

  2. Gamze Tekin dedi ki:

    Dukan diyeti gerçekten faydali. Dukan diyeti nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli incelerseniz çok faydasını görürsünüz ben dukan diyetinin çok faydasını gördüm. Kesinlikle öneririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir