Reklam Alanı
Reklam Alanı
eğitim sorunları
Eğitim 342 2

Türkiye’de Eğitim Sorunları Ve Nedenleri

Eğitim sürekli olarak yatırım yapılan bir sektördür. Özellikle ülkemizde bu durum 2000 yılından sonra artış göstermektedir. Yatırım yapılarak bir sektör her zaman iyi ve doğru işleyişe sahip olur mu? Bu soruya cevap verecek olursak, kesinlikle iyi ve doğru işleyişe sahip olmaz. Bu durumu birçok nedenle açıklamak mümkündür. Örnek olarak sanayinin ilk geliştiği dönemlerde İngiltere’den vermek istiyorum. Bu ülkede sanayide bir kişinin yapacağı işi 3 kişi yaptığını ve bu durumu düzeltmeleri gerektiğinin farkına varmaları adeta ülke adına devrim olmuştur. Ne kadar yatırım yaparlarsa yapsınlar bu durumun düzelmeyeceğini düşündüler. İşte bizim de bu şekilde bir düşünce yapımız olmalıdır.

Neden Eğitim Sorunu Yaşıyoruz?

Eğitime ayrılan kaynaklar diğer sektörlere oranla zirve de gelmektedir. Arada ise çok fark olması durumu bizi endişelendirmelidir. Çünkü yatırım olarak 2.sıradaki sağlık sektörü ile neredeyse 3.kat fark vardır. Bu kadar yatırım yapıldığı halde neden eğitim sorunu yaşıyoruz? Yaklaşık olarak 850 bin çalışan ile zirvede yer alan eğitim sektöründe sorun yaşamamızın en büyük nedeni ise nitelik kalitesidir. Maalesef ki öğretmenlerimizin kalitesi yeterli değildir. Kaliteden kastımız ise çok bilmek ya da çok çalışmak değildir. Öğrenciye ne kadar faydalı olduğudur. Şuana kadar baktığımızda öğrencilerin yeterli seviyede olmamalarının birinci nedeni maalesef ki öğretmenlerimizdir. Nitelikli ve donanımlı öğretmenleri bulmak bu açıdan önemlidir. Öğretmenleri seçmek için yapılan sınavlar bir düzen içinde olmalıdır. Sürekli olarak sınav sisteminin değişmesi öğretmenlerin kalitesini görmememize neden olur. Öğretmen adayı gelecek kaygısı yaşamadan çalışmalı ki hem kendisine hem de diğer insanlara faydası olsun.

Eğitim sorunları için neler yapmalıyız?

Milli eğitim bakanlığı bu konuda çözüm üretmelidir. Yapılması gereken en büyük hamle ise eğitim fakültelerinin kalitesinin artması olmalıdır. Önemli olan 100 bin kişinin mezun olması değil kaliteli adayların mezun olmasıdır. Çok mezun bizim eğitim sorunlarımızı çözmez ancak nitelikli, donanımlı ve kaliteli öğretmen adayları sorunlarımızı çözer. Üniversite kontenjanlarını gözden geçirmek ve bu konuda çalışmalar yapmak da gerekenler arasındadır. Özellikle iş gücü olarak ihtiyacın olmadığı bölümler kapatılmalı, buraya yönlendirilecek öğrenciler kendi yeteneklerine göre farklı alanlara yönlendirilmelidir. İlkokul ve devamında ise öğrencilere iyi rehberlik etmek gerekmektedir. Öğrencinin çevresinden baskı almadan ve sadece kendi ilgilerine göre üst okullara yönlendirilmelidir. İleri de sorun yaşaması halinde geri dönüşü olmadığı için bu kararlar alınırken dikkat edilmelidir. Aile olarak çocuğumuza kitap okutmalı, eğitimin faydalarını anlatmalı ve onların sorunlarına ortak olmalıyız. Sınav sistemi sorununu ise en son değerlendirmek istedik. Aslında bu sorun eğitimde ki bütün kademeleri ilgilendirdiği için ülke olarak en büyük sorunumuzdur. Bir öğrenci okula başlayıp bitirene kadar çok farklı sınav sistemleri ile karşılaşmaktadır. Sınav sistemini anlamaya çalışan öğrenci, sistemi öğrenene kadar başka bir sistem zaten gelmiş olmakta. Aslında bu durum vahim halimizi göstermektedir. Çünkü en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Herkesin aklında bir sistem vardır ve bunların hepsini uygulamamız mümkün değildir. Eğitim sorununu çözmek için iyi bir sistem belirlemeli ve sürekli olarak bu sisteme devam etmeliyiz.

“Türkiye’de Eğitim Sorunları Ve Nedenleri” üzerine 2 yorum

  1. mert karaman dedi ki:

    Turkiyedeki egitim sorununu sadece ogretmen duzeyine indirgemis olmaniza uzuldum. Bir ogretmen olarak ogretmenler sorunun tek ayagi degil. Dodyo ekonomik durumu kotu , okula zorla gelen, sorumsuz ailelerin elinde okulda ogrendigi herseyi geri plana iten, sinifta kalmayacagini bilen, balik tutmaya gerek yok ben istedigin tum baliklari onune sererim diyen duzenin icinde mucadele etmeye calisan pek cok ogretmen var. Sac ayaginin badi olmadi gereken ogretmen ogrencinin elinde oyuncak olmus durumda. Bu yuzden bakis aciniz cok dogru degil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir