Reklam Alanı
Reklam Alanı
evde acı sos yapımı
Yaşam 95 0

Evde Acı Sos Yapma

Acı sos denilince bir çok tarif akla gelir. En bilindik evde acı sos yapma rendelenmiş domates ve acı biberle hazırlanan sostur. Bu karışım Ege bölgesine özgü bir tattır. Genellikle yaz aylarında hazırlanır ve konservelerle saklanır. Saklanan konservedeki acı sosyal , kış aylarında makarna, tavuk, patates gibi yemeklerin yanında tüketilir. Acı seven ve çok sık kullanan insanlar, kahvaltılarda dahi bu sosu yemektedir. Acı sos, et yemeklerine de lezzet katar. Evde hazırlanan acı soslarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, saklama koşullarıdır. Paketlenmiş veya şişelerde hazır olarak satılan soslarda, her hazır gıdada olduğu gibi, belli koruyucu maddeler bulunmaktadır. Evde yapılan acı soslar ise doğal ve katkısız olduğu için özellikle kavanozlara koyma aşamasında dikkatli olmak gerekir.

 Evde Acı Sos Yapma İçin Gerekli Malzemeler

Yaz aylarında manav ve marketler doğal domatesler bulabileceğiniz yerler olmaktadır. Manava veya pazara giderek çok rahat bir şekilde evde acı sos yapmak için gerekli malzemeleri temin edebilirsiniz. Acı sos hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler:

-Yarım kilo acı biber. Kıl biberi olarak bilinen ince biberler veya yeşil küçük süs biberleri kullanılabilir.

-İki kilo bahçe domatesi. Büyük ve olgunlaşmış olması önemlidir.

-5 veya 6 diş sarımsak.

-Bir çorba kaşığı tuz. Kaya tuzu tercih etmek daha iyi bir sonuç verecektir.

-Bir çay bardağı zeytinyağ.

-Biraz üzüm sirkesi. Kullanılacak miktar kişinin damak tadına göre değişiklik gösterir. Genel olarak yarım çay bardağı üzüm sirkesi bu tarif için yeterli olacaktır.

evde acı sos yapımı

 Evde Acı Sos Yapılışı

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra evde acı sos yapma oldukça keyifli ve kolay bir iştir. Kullanılan biberlerin acılığının ellere geçmemesi için eldiven takılması şarttır. Yıkanan yeşil biberler yıkanır ve oldukça ince bir şekilde doğranır. Domatesler yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve rendelenir. Aynı kaba alınan domates ve biberin üstüne sarımsaklar kıyılarak konulur. Kalan malzemeler yani kaya tuzu, zeytinyağı ve sirke karşıma eklenir. Hazırlanan bu karışım bir gün boyunca bekletilir. Bekletilirken hava alması için ağzına delikli süzgeç kapatılır. Beklenilen günden sonra tadına bakılıp sirke veya tuz eklenebilir. Bekletilen ve hazır olan karışımlar kavanozlara bölünür. Yeni kapak kullanmak daha verimli sonuç verecektir. Yarısına kadar su ile doldurulan tencerenin içine  kapakları altta kalacak şekilde kavanozlar yerleştirilir. Beş dakika kadar kaynatılır. Tencereden çıkarıldığı gibi ters bir şekilde soğumaya bırakılır.

İlginizi Çekebilir: Evde Pesto Sos Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir