Reklam Alanı
Reklam Alanı
evde mayonez yapımı
Yaşam 126 0

Evde Mayonez Yapımı- Sağlıklı Ve Ucuza Kendi Mayonezinizi Yapın

Satın alınan ürünlerde genellikle koruyucu maddeler bulunacağından bazı tüketim ürünlerini evde yapmak sizler açısından sağlıklı olacaktır. Mayonez ise 10 dakika içerisinde evde kolaylıkla hazır hale getirilebilecek tüketim ürünlerindendir. Bu sayede hızlı ve sağlıklı bir mayonez elde edebilirsiniz. Evde mayonez yapımı için gerekli olan malzemeler ise çiğ olarak 2 yumurta sarısı, 1,5 su bardağı sıvı yağ, tercihen 2 yemek kaşığı limon suyu ya da sirke (Sağlık açısından limon suyu daha yararlıdır.), 1 çay kaşığı tuz ve bir miktar karabiber olacaktır.

Evde Mayonez Yapımı – Hazırlanış Aşamaları

Öncelikle cam bir kase içerisine yumurta sarıları, limon suyu veya sirke ve kullanacağınızın tuzun yarısını ekleyerek çırpmalısınız. Ardından damla damla olacak şekilde yağ ilave etmeye başlayınız. Yağ ilavesi yaparken çırpmaya da devam etmeniz gerekecektir. Kase içerisine yağ ilavesi yapılırken çırpma işlemini hızlandırmanız gerekmektedir. Yumurta sarısı ve yağın yavaşça katılaşmaya başladığını ve renginin hafifçe beyaza döndüğünü fark edeceksiniz. Bu durumda mayonez tutmuş demektir. Bu durumdan sonra yağ ekleme işlemini çoğaltarak yapmaya devam etmelisiniz. Daha sonra ise tuzun kalan yarısını ilave ederek yağın tamamını kase içerisine boşaltınız. Bir süre daha çırpma işlemi yaptıktan sonra evde mayonez yapımı tamamlanmış olacaktır. Herhangi bir katkı ve koruyucu malzemesi kullanılmamasından dolayı hazırlanan mayonezi 3 gün içerisinde tüketmeniz gerekecektir.

evde mayonez yapma

Evde Mayonez Yapımı – Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evde mayonez yapımı her ne kadar sağlıklı olsa da dikkat edilmesi gereken hususlarda bulunmaktadır. Özellikle katkı ve koruyucu bulunmadığından çabuk bozulabilir. Bu yüzden 3 gün içerisinde tüketmeniz iyi olacaktır. Artan mayonezleri ise kesinlikle kullanmanız tavsiye edilmemektedir. Mayonez yapımında ayçiçek ya da mısır yağı kullanmalısınız. Zeytinyağı kullanımı tadını ağır ve rengini sarı yapacaktır. İsteğinize göre kekik, fesleğen, biberiye gibi taze baharatlar yardımıyla servis yapabilirsiniz. Koruyucu ve katkı maddesi bulundurmamasından dolayı hızla bozulabileceğinden dışarıda bekletmemeniz önerilmektedir, mutlaka dolapta saklamalısınız. Eğer hazırlarken kıvamı tutturamayıp bozduysanız, yağ ve yumurta karışımını pasta, börek, poğaça, kek gibi hamur işleri yapımında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tutturamadığınız malzemeyi yeniden mayonez yapmayı denerken yağ yerine de ilave edebilir ziyan etmemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir