Reklam Alanı
Reklam Alanı
far yıkama nasıl çalışır
Yaşam 584 0

Far Yıkama Nasıl Çalışır?

Otomobil üreticilerinin yol güvenliğini arttırmak için geliştirdiği teknolojilerden biri de far yıkama sistemidir. Kötü hava koşulları nedeniyle tozlanan, çamurlara kaplanan farlar, güvenli trafiği tehlikeye atmaktadır. Özellikle çamurla kaplanan farlar, akşam saatlerinde sürücüler için büyük tehlike oluşturabilmektedir. Farklı otomobil firmalarının bu gibi olumsuz etkilerin önüne geçebilmek için geliştirdiği far yıkama nasıl çalışır?

far yıkama

Far Yıkama Sisteminin Mantığı

Far yıkama sisteminde işlem için ihtiyaç duyulan su, aracın cam silme suyu haznesinden karşılanır. Bu sistem için ekstra bir ürüne ya da bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Far yıkama mekanizmasındaki cam suyu, farlara basınçlı bir şekilde püskürtülmektedir. Bu basınç sayesinde farlar temizlenmiş olmakla beraber bu teknoloji eski modellerde değişmektedir. Far yıkama sisteminin görüldüğü ilk araç modellerinde araç farlarının önünde silecekler bulunmaktaydı. Aracın tasarımı ve estetik açısı için kötü bir görünüm yaratan bu sistem zamanla daha da geliştirilmiş ve bugünkü halini almıştır.

İlginizi Çekebilir: Branda araca zarar verir mi?

Pek çok araç sahibi far yıkama nasıl çalışır sorusunun cevabını bulamamaktadır. Aracın markasına ve modeline göre değişebilmekle beraber cam silmek için kullanılan tuşa 3-4 saniye kadar basılması genel olarak bu sisteme sahip tüm araçlarda sistemin çalışması için yeterlidir. İşlem için farların açık olmaları da gerekmektedir. Açık farların ısıttığı camın üstüne tazyikli şekilde sıkılan cam suyuyla beraber yüzey toz, çamur, kir ve topraktan arındırılmaktadır. Pratik ve yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilen bu sistem sayesinde yola güvenle devam etmek isteyen sürücülerin far temizliği için zaman ve enerjilerinden harcamalarına da gerek kalmamaktadır.

Her araçta bulunmamasına ve kullanışlı olan bu sistemin bugünkü estetik, patrik ve kullanışlı haline gelmesi için uzun zamana ihtiyaç duyulmuş. Silecek aparatı olan eski usul far yıkama sisteminin geçmişi 80’li yıllara kadar gitmektedir.

Far Yıkama Sistemi Prosedürü

Bazı sürücüler araç değiştirdiklerinde yeni otomobillerinde far yıkama nasıl çalışır konusunu anlamayabilir. Bunun sebebi bazen de yeni araçlarında far yıkama sisteminin olmamasıdır. Sistemin her araçta olmamasının sebebi yasal prosedürlerdir. Prosedürlerin içeriği net olmamakla beraber edinilen net bilgilere göre sadece Xenon farlara sahip araçlarda far yıkama sisteminin bulundurulması zorunludur. Diğer modeller için üretici firmalar prosedüre bağlı olarak sistemi araçlara dahil edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir