Reklam Alanı
Reklam Alanı
Fesleğenin Faydaları
Sağlık 248 0

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Antioksidan etkisi fesleğenin faydaları konusunda ilk akla gelen özelliğidir. Bu özellik DNA yapısının korunmasına yardım eder. Antibakteriyel etkisi ile iltihap oluşumunu engeller. Kalp sağlığını korumakta ve kardiyovasküler hastalık riskini ciddi olarak azaltmaktadır.

Kötü kolesterol ve diyabetin düşmanı olan fesleğen yaraların iyileşmesini hızlandırır. Beyin sağlığı bakımından da bir vazgeçilmez olup, eklem ağrılarını dindirir. Mide sağlığını korumada etkisi bilinmektedir. Yaşlanmaya karşı geciktirici formüller arasında fesleğen de yer alır.

fesleğen

Yeşil rengi ve keskin kokusuyla görünüm ve koku bakımından eşsizdir. Yemeklerde fesleğen yaprağının kullanımı söz konusudur. Yaprakları genel itibariyle baharat olarak kullanılmaktadır. Nadiren mor renkte görülse de esasen yeşildir. Görünümü naneye benzetilir.

Fesleğen Nedir, Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Farklı görüntü ve lezzetlere sahip olan fesleğenin 60 çeşidi bilinmektedir. Anason fesleğeni, tarçın ve limon fesleğeni bunlar arasındadır. Ana vatanı Asya ve Afrika olup, Tayland, İtalya, Laos ve Vietnam’a da yayılmıştır.

Fesleğen eski Yunan’da asil ve kutsal bir bitki olarak asillik ve krallık anlamına gelmiştir. Aziz bir “ikon” olarak Hindistan hastanelerinde kullanılır. İtalya’da ise aşkın sembolü olarak sevilmektedir. Yüzyıllardır fesleğenin faydaları Akdeniz ülkelerinde bilinir; evlere saksı içerisinde yetiştirilir. Orta Asya ve Pasifik adalarının bazılarında da yetiştirilmesi söz konusudur. Ilık ve sıcak iklimleri çok sever. Taze olarak yemeklere katılmaktadır. Salatalara çiğ konulabilir. Kurutularak saklanabilse da kokusunu bir parça yitirir.

fesleğen pizza

Fesleğenden Nasıl Yararlanılır?

Kısa süreliğine plastik kaplarda saklanması söz konusu olabilen fesleğen, kaynar suda bekletilip, soğutulup; ardından derin dondurucuya kaldırılırsa daha fazla sürelerde saklanabilir. Kurutulması, yukarıda belirtildiği üzere bir miktar koku kaybına yol açsa da uygulamada sıkça karşılaşılan bir durumdur.

A, C ve K vitamini ile manganez bakımından son derece  harika bir kaynak olan fesleğende bunlara ek olarak demir, kalsiyum, omega 3 yağ asitleri ve folat da bulunmaktadır. Bu bakımdan fesleğen, iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca fesleğenin faydaları arasında, DNA koruyucu, antibakteriyel etkisi, anti-iltihap etkisi, kardiovaskuler hastalıklar, yaralar, diyabet (şeker hastalığı), mide sağlığı, eklem kemikleri, beyin sağlığı, yaşlanma karşıtı ve antioksidan etkisi sayılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir