Reklam Alanı
Reklam Alanı
format nasıl atılır
Teknoloji&İnternet 1.373 4

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayarınız çöktüyse, çok yavaş çalışmaya başladı ise ya da işletim sistemimizde sürekli hata almaya başladıysanız bilgisayarınıza format atma zamanı geldi demektir. Format atmak  bilindiği gibi zor bir işlem değildir. Günümüzde yeni çıkan işletim sistemlerinde format atma işlemi bütün kullanıcıların yapabileceği şekilde hazırlanmış ve kolaylaştırılmıştır. Format atarken bilgisayarımızdaki dosyalarımız silineceği için öncelikle gerekli dosyalarımızın bir yedeğini almamız gerekmektedir. Flash disk, taşınabilir harddisk ya da bulut depolama ile dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Format atmak bilgisayardaki bütün dosyaları silerek fabrikadan çıktığı haline döndürmek demektir. Sadece format atarak bilgisayarınızı kullanabilir hale getiremezsiniz. Bilgisayarı kullanabilmek için bilgisayara işletim sistemi kurma işlemi yapmamız gerekmektedir. İşletim sistemleri ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. İşletim sistemi kurulum dosyalarını içinde bulunduran DVD veya Flash Belleğimizi hazırladıktan sonra format atma ve işletim sistemi yükleme işlemine başlayabiliriz. Formata başlamak için öncelikle bilgisayarımızı kapatmamız gerekmektedir. Bilgisayarımızı yeniden açmadan önce bilgisayarımıza DVD veya flashı takmamız gerekmektedir.

Format Atma Aşamaları

Format atma için gerekli aşamaları sırası ile eksiksiz olarak yapmamız gerekmektedir. Bu aşamalar

 • BİOS ayarı yapmak
 • Formatı ayarlamak
 • İşletim Sistemini kurmak
 • İşletim Sistemini Ayarlamak

BİOS Ayarı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımız açılırken önce BİOS üzerinden bilgileri alır ve BİOS’ ta varsayılan bilgi olarak bilgisayarımızın açılırken sabit diski okuması vardır. Biz işletim sistemi kurulumu yapacağımız için bilgisayar açılırken DVD veya Flashımızı okuması için ayar yapmamız gerekecektir. Bios menüsüne girmek için bilgisayarımızın ilk açıldığında bize belirtilen tuşa basmamız gerekmektedir. Bu tuş bilgisayarlarda farklılık göstermekle birlikte genellikle Delete, F2, F8 veya F12 tuşlarından biridir.

format atma

Biosa girme tuşu bilgisayarımızı açmak için açma düğmesine bastığımızda Press DEL to enter SETUP tarzı bir yazı karşımıza çıkacaktır. Resimimizde görülen örnekte bilgisayarımızın bios menüsüne girmek için delete tuşu kullanılmaktadır. Bios menüsüne girdikten sonra BOOT sekmesine girmemiz gerekmekte ardından BOOT device düğmesi tıklanması gerekmektedir. Karşımıza gelen sıralama menüsünden format atmak istediğimiz CD veya Flash diski üst sıraya almamız gerekmektedir. Bu işlem için üste taşımak istediğimiz aygıtın üzerine gelerek “+”,”-“ veya yukarı-aşağı ok tuşları ile istediğimiz aygıtı en üst sıraya çıkarmamız gerekmektedir.

Gerekli işlemleri yaptıktan sonra F10 Tuşuna basarak ayarlarımızı kaydetip kapatabiliriz.

Format Atmak

Bios ayarlarını kaydettikten sonra bilgisayarımız yeniden başlatılacak ve karşımıza kurulumu başlatmak için herhangi bir tuşa basın uyarısı çıkacaktır. Klavyeden herhangi bir tuşa basarak format atma işlemine başlayabilirsiniz.  İlk olarak karşınıza gelen menüde resimdeki ayarları seçerek dil saat ve klavye ayarlarını yapmamız gerekmektedir.

Ardından ileri butonuna tıkladığımızda karşımıza alttaki resimdeki ekran gelecektir.

Bu ekrandan şimdi yükle butonuna tıklamamız gerekmektedir. Sonrasında karşımıza çıkan ekrandan lisans koşullarını onaylayarak işlemimize devam edebiliriz. Sonrasında karşımıza gelen ekrandan Özel( Gelişmiş) seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. Sonrasında karşımıza “Windows’u nereye yüklemek istiyorsunuz” yazılı bir ekran gelecektir. Bu alanda karşımıza sabit disklerimizin içerisindeki bölümler görülecektir. Format atmak ya da dosyalarımızı silmek için karşımıza çıkan yerel disklerin tümünü/ istediklerinizi seçerek altta bulunan biçimlendir düğmesine basmalısınız. Bu işlemin yerel diskinizde bulunan bütün dosyalarını sileceği unutulmamalıdır. Biçimlendirme işlemi bizim format işlemimizi tamamlamamızı sağlayacaktır.

İşletim Sistemi Kurma

Format işlemi tamamlandıktan sonra işletim sistemi kurma işlemini yapmamız gerekmektedir. Karşımızda bulunan sabit disk bölümlerinden birine işletim sistemi kurmadan önce hangi bölüme kuracağımıza karar vermeliyiz. İşletim sistemi 20 GB civarı yer kaplamakla birlikte sonrasında kuracağımız programların ve işletim sisteminin hızlı çalışmasını istiyorsak minimum 50 GB alanı bulunan bir bölüm seçmenizi öneriyoruz. Gerekli bölüme fare ile bir kere tıkladıktan sonra altta bulunan ileri düğmesine bastıktan sonra örnekte gösterilen ekran karşınıza gelecek ve işletim sistemi yükleme başlayacaktır.

Bu işlem bilgisayarınızın hızına göre değişmekle birlikte ortalama 15 dakika civarı sürecek ve kurulum esnasında bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır.

İşletim Sistemi Ayarları

Windows kurma işlemi yapıldıktan sonra masaüstü ekranına erişmeden önce windows bizden birkaç ayar yapmamızı isteyecektir. İlk olarak karşımıza çıkan ekranda bilgisayar adını ve kullanıcı adını girmemiz ve sonrasında isteğe bağlı olarak parola belirlememiz gerekecektir. Sonrasında windows bize güncelleştirmeleri alıp almamak istediğimizi soracaktır. Ardından tarih, saat ve saat dilimi ayarlarını yaparak kurulum ve ayarlamaları bitirmiş olacağız.

İşletim Sistemi Kurulduktan Sonra Neler Yapılmalı

İşletim sistemi kurduktan sonra bilgisayarımızın daha verimli çalışmasını sağlamak ve kişiselleştirmek için bazı ayarlamalar yapmamız gerekmektedir.

Masaüstü Simgelerini Ayarlamak

İşletim sistemi kurulumu tamamlandıktan sonra karşımıza boş bir masaüstü ekranı gelmektedir. Masaüstüne gerekli klasörleri eklemek için masaüstünde boş bir yere sağ tıklayarak “kişiselleştir” seçeneği seçmemiz sonrasında sol taraftan “masaüstü simgelerini değiştirin” seçeneğini seçerek istediğiniz klasörleri masaüstüne ekleyebilirsiniz.

Anti Virüs Yazılımı Yüklemek

Format atıldıktan sonra fabrikadan çıktığı hale gelen bilgisayarımıza tekrardan kötü amaçlı yazılım bulaşmasını engellemek için anti virüs programları kurmamız gerekmektedir. Anti virüs programları ücretli ve ücretsiz olarak iki çeşittir. Genellikle ücretli anti virüs programlarının 1 aylık ücretsiz deneme sürümleri bulunmaktadır. En fazla kullanılan anti virüs programları:

 • Microsoft Security Essentials
 • Avast
 • Avira
 • Karspersky
 • Comodo

Anti virüs programını bilgisayarımıza kurduktan sonra bilgisayarımız güvende olacaktır. Yeni çıkan virüslere karşı önlem almak için anti virüs programımızı güncel tutmamız gerekmektedir.

Format Atma İşlemi Sonrasında Driver Yükleme

Bilgisayarımıza bağlı donanımların çalışabilmesi için driver yükleme işlemi yapmamız gerekmektedir. Driver bilgisayarımızdaki donanımların işletim sistemi ile uyumlu çalışabilmesi için gerekli yazılımlardır. Windows ile birlikte driverların çoğu yüklü gelmektedir. Fakat güncel olmayan işletim sistemlerinde driver sorunu oluşabilmektedir. Bu sorunun düzeltilmesi için güncelleştirmeleri aktif hale getirebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki driverlarda sorun olup olmadığını anlamak için Bilgisayarıma girdikten sonra sağ tıklayarak özellikler seçeneğini seçip, sonrasında sol taraftan Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Aygıt listenizde sol tarafında ünlem veya çarpı işareti bulunan aygıtların driver’ında sorun var anlamına gelmektedir. Bu sorunu düzeltmek için gerekli driverları internet üzerinde aratabilirsiniz. Ya da driver pack solution gibi programlar ile bilgisayarınızda eksik/ hatalı driverların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. 

Sistem Geri Yükleme – Format Atma 

Format atarak temizlediğimiz bilgisayarımızda ilerleyen zamanlarda yeni sorunlar oluşacaktır. Sürekli olarak format atmak bilgisayarın sabit diskine zarar vermekte ve format atmak ve işletim sistemi yüklemek uzun süren bir işlem olduğu için bilgisayarın temiz haline geri döndürebileceğimiz bir sistem geri yükleme noktası oluşturmamızı tavsiye ediyoruz.  Sistem geri yükleme noktası oluşturabilmek için Bilgisayarıma Sağ Tık>Özellikler>Gelişmiş Sistem Ayarları>Sistem Koruması> Oluştur seçeneği ile sistem geri yüklemesi oluşturma işlemi tamamlanmış olur.

Bilgisayarınızda sistem geri yükleme yapmak için Bilgisayarıma Sağ Tık>Özellikler>Gelişmiş Sistem Ayarları Sistem Koruması>Sistem Geri Yükleme seçeneği ile bilgisayarımızı eski bir tarihe çevirebilirsiniz.

“Bilgisayara Format Nasıl Atılır?” üzerine 4 yorum

 1. Fatma Yılmaz dedi ki:

  Bilgisayarıma format atmak istiyorum Windows dosyalarını flash belleğe nasıl yukleyebilirim

  1. Editör 1 dedi ki:

   rüfus programı ile elinizdeki iso dosyasını flash diske yazdırabilirsiniz

 2. esra dedi ki:

  Çok detaylı anlatmışsınız. Hiç format atmayı bilmeyen biri bile bu anlattıklarınız üzerinden kolayca format atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir