Reklam Alanı
Reklam Alanı
gebelikte ideal kilo alımı
Kadın 62 0

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik süresi özellikle anne adayları için stresli ve yorucu bir dönemdir. İştah açılması bir çok anne adayında sık görülen bir problemdir. Gebelik boyunca kiloya dikkat etmek gerekir. Fazladan alınan her kilo hem gebeliğin ilerleyen döneminde sorun oluşturacak hem de doğumu zorlaştıracaktır. Bu nedenle 13 kilodan fazla kilo almamak gerekir. Ancak bebeğin gelişmesi için az da olsa kilo almak normaldir. Hamileliğin 20.haftasına kadar 2 ile 3 kilo arasında almak normaldir. Gebeliğin 20 ve 26.haftalarında da 3 kilo daha almak gebelikte ideal kilo alımı olarak görülür. Gebelikte kabızlık sorunu yaşanabilir. Bu sorunu aşmak ve ideal kiloda kalabilmek için düzenli olarak sebze ve meyve yemek gerekir. Düzenli olarak su tüketimi de bağırsak hareketlerini düzenler.

Gebelikte Hareket Etmenin Önemi

Hamilelik boyunca düzenli egzersiz yapmak hem gebelik sürecini kolay geçirmeye hem de doğumu kolay yapmaya yardımcı olacaktır. Ancak egzersiz yaparken ağır sporlardan ve yüksek enerji gerektiren hareketlerden uzak durmak gerekir. Düzenli olarak yapılan gebelikte egzersiz uygulamaları anne adayının miskinliğini üzerinden alacaktır. En ideal egzersiz ise yürüyüş yapmaktır. Açık ve temiz havada kısa ve hafif tempolu yürüyüşler en uygun egzersiz olacaktır. Çok uzun ve hızlı yürüyüşlerin beklenen faydayı göstermediği bilinmektedir. Gebeliğin öğrenildiği andan itibaren çalışmaya devam ettiğiniz işinize devam edebilirsiniz. Eğer anne adayının işi yoğun fiziksel aktivite gerektiren bir iş alanı ise doktorun gerekli görmesi halinde işi bırakması gerekebilir. Çünkü çok yoğun aktivitelerde devamlı bulunmak düşük veya erken doğum riskini beraberinde getirir.

gebelikte ideal kilo alımı

Gebelikte Kişisel Bakım-Gebelikte İdeal Kilo Alımı

Yaygın olarak bilinen bir anlayışa göre gebelik süresince ve lohusalık döneminde banyo yapmaktan uzak durmak gerekir.Gebelikte ideal kilo alımı bu süreçte dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konudur. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Banyo yapılan su çok sıcak veya çok soğuk olmadığı sürece hem gebelik süresince hem de lohusalık döneminde banyo yapılabilir.

Gebelik süresinde anne adayında görülebilecek olan meme ve karın bölgesi çatlaklarının kesin bir önleyici tedavisi bulunmamaktadır. Ancak cildinize çeşitli kremlerle bakım uygulamanız veya bitkisel ürünlerden faydalanmanız bu çatlakları minimum seviyeye indirecektir. Özellikle gebelikte kişisel bakım oldukça önemlidir. Hamileliğin özellikle 4.ayından sonra dişlerdeki iltihaplanma ve hassasiyet artabilir. Tuz, limon ve su ile karışım hazırlayarak gargara yapmak anne adayının dişlerine iyi gelecektir.

İlginizi Çekebilir: Yumurtlama Tarihine Göre Gebelik Haftası Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir