Reklam Alanı
Reklam Alanı
gebelikte selülit
Kadın 50 0

Gebelikte Selülit- Nedenleri, Azaltma Yöntemleri

Selülit, derinin portakal kabuğu görünümü almasına neden olan ciltteki anormalliktir. Özellikle kalça ve bacak bölgesinde görülen selülit, sık rastlanmasına rağmen normal bir oluşum değildir. Bölgedeki yağlı dokunun hasarlı olduğunu gösterir ve tedavi edilebilir bir durumdur. Genellikle kadınların rahatsız olduğu bir cilt problemi olan selülit, hormon seviyesine, beslenme şekline, cildin yatkınlığına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle aşırı hormon oluşturan hamile kadınların gebelikte selülit problemleri yaşamaları çok doğal olmakta beraber önlenemez değildir.

Gebelikte Selülit Neden Oluşur

Gebelikte selülit oluşumunun en temel nedeni hamilelik süreci boyunca artan östrojen hormonudur. Selülit toplanan yağ dokularının küçük lobüller halinde sıkışmaları sonucu oluşan görüntünün adıdır. Doğuma hazırlanan vücut, süreci kolaylaştırmak için bağ dokuları gevşetir ve bunun sonucunda bölgede yağ birikmesi kolaylaşır.

İlgili Konu: Doğum Sonrası Depresyonu

Gebe kadınların hamilelik boyunca aldıkları su miktarı çok önemlidir. Fazla su alımı da az su alımı kadar sağlıksız olduğu gibi,her iki durumda da selülit oluşması muhtemeldir. Kadının ailesinde selülit oluşumu sık görülüyorsa bu genetik olarak yatkınlığı gösterir. Vücuttaki kan dolaşımının özellikle gebelik süreci boyunca kontrol ettirilmesi gerekir. Hücrelere besinler kan dolaşımı yoluyla aktarılır, kan dolaşımında sorun varsa bazı hücreler besin alamaz ve selülit oluşumu görülebilir. Gebe kadının beslenmesine dikkat etmesi de hamilelik boyunca yalnızca selülit oluşumunu önlemek için değil, anne ve bebek sağlığı için de önemlidir.

gebelikte selülit

Gebelikte Selülit Önlenebilir mi?

Gebelikte selülit problemi yaşamak istemeyen kadınların alabileceği bazı önlemler bulunmaktadır. Vücuttaki yağ birikimi selülit oluşumuna etki ettiği için ilk olarak yağ oranı yüksek besinlerden kaçılması gerekmektedir. Hamilelik sürecinde yenilen etlerin yağsız olması, tavuğun derisinin alınmış olması ve yağ oranı düşük soğuk su balıklarının yenmesi gerekmektedir. Alınan besinlerle vücuda yararlı maddeler kadar zararlı maddeler ve toksinler de girer. Bol sebze ve meyce tüketimi bu toksinlerden arınmaya yardımcı olur. Hamile kadınların genel bir kanı olarak kilo almaları iyi bir şey gibi karşılansa da aslında doktor kontrolüyle kilo alımı da selülit oluşumunu engelleyecektir.

Hamilelik ilerleyen dönemlerde hareketleri kısıtlayan bir süreçtir. Bunun önüne geçmek için gebe kadınların yapabileceği egzersizler bulunmaktadır. Özellikle yogaya yönelebilirler. Kan dolaşımını dengelemek düzenli masaj yaptırmakla da mümkündür. Ayrıca cildi korumak için nemlendirici ürünler kullanmak da yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir