Reklam Alanı
Reklam Alanı
George Hagi Kariyeri
Spor 405 0

George Hagi Kariyeri

 Ünlü Futbolcu George Hagi kariyeri boyunca sayısız başarıya imza atmış ve birçok başarılı futbol takımının formasını terletmiştir. 1965 yılında dünyaya gelen oyuncu, futbolculuğunun yanında ilerleyen yıllarda teknik direktörlük de yapmıştır. Futbola doğduğu ülke olan Romanya’da başlayan Hagi, ülkesinin ligindeki takımlarla profesyonel kariyerine adım atmıştır. Romanya’daki Farul Constanta ve Sportul Studentesc gibi takımlarda futbol oynamış ve Romanya Liga 1’de birçok başarı elde etmiştir.

hagi steaua

Özellikle Sportul takımında elde ettiği başarılarla takıma tarihinin en başarılı dönemlerini geçirir. Romanya liginde iki defa gol kralı olan Hagi, 3 sezon gibi kısa bir süre geçirdiği Sportul’da orta saha mevkiinde oynamasına rağmen 50’den fazla gol atıp daha da fazla asist yapmıştır.

Steaua Bükreş Dönemi – George Hagi Kariyeri

George Hagi kariyeri için önemli bir basamak olan Steaua Bükreş’te birçok spor eleştirmenine ve verdiği bir röportajda kendisinin de belirttiğine göre kariyerinin en parlak ve en üst düzey performans sergilediği dönemine imza attı. Orta sağa mevkiinde forvetin hemen arkasında en iyi performanslarını sergileyen Hagi, Steaua Bükreş ile çıktığı 97 maç boyunca 85 gol atarak ve bir o kadar da asist yaparak gerçekleştirilmesi çok zor olan bir başarıya imza attı. Burada oynadığı seneler boyunca Avrupa’dan birçok takımın istemesine rağmen o dönem var olan Komünist rejim dolayısıyla bu transferler gerçekleşemedi.

hagi romanya

Real Madrid ve Barcelona Dönemi 

Ülkedeki yasak kalktıktan sonra ünlü oyuncu için Real Madrid ve Barcelona dönemi de başlamış oldu. İlk önce Real Madrid’e transfer olan Hagi, daha sonra bir İtalyan takımı olan Calcio’ya transfer oldu. Burada da oldukça başarılı işlere imza attıktan sonra Barcelona’ya geçti. Barcelona’dan sonra ise özellikle Fatih Terim’in kişisel çabalarıyla da Galatasaray’a transferi gerçekleşen George Hagi kariyeri için bir başka önemli karara imza atacaktı.

George Hagi Barcelona

Galatasaray Dönemi

Barcelona’dan sonra başlayan Galatasaray dönemi, ünlü futbolcu için bambaşka bir dönüm noktası oldu. Takıma geldiğinde 31 yaşında olan oyuncu çok kısa bir sürede taraftarın sevgisini kazandı. Oynadığı 132 maçta 110 gol atarak 5 sezon boyunca istikrarlı bir performans gösterdi. Futbol hayatını Galatasaray’da sonlandıran oyuncu, sonraki yıllarda Romanya milli takımında teknik direktör olarak görev yapmıştır.

Hagi Galatasaray formasıyla

Hagi Galatasaray formasıyla

Benzer Spor İçerikleri İçin Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir