Reklam Alanı
Reklam Alanı
Halıdan kan lekesi çıkarma
Yaşam 23 0

Halıdan Kan Lekesi Çıkarma- Kolay ve Etkili Yöntem

Günlük hayatta en çok kullanılan ev tekstili ürünü halılardır. Farkında olarak ya da olmayarak üzerlerinde pek çok toz ve kir biriktiklerine temizleme esnasında şahit oluruz. Bu kirlerden kurtulmak her zaman kolay olmamakla beraber bazı kirlerin doğru temizlenmemesi halinde sonucun felaket olması kaçınılmazdır. Halıdan kan lekesi çıkarma için gereken bilgileri bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Halıdaki Taze Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan kan lekesi çıkarma işleminde dikkat edilmesi gereken ilk şey halının kalitesidir. Eğer halı yeterince kaliteli değilse, uygulanabilecek en ufak müdahale bile halıya ciddi zarar verebilir. Kan lekesi yanlış işlemler sonucunda dağılabilir, bu dağılmayı önlemek için ilk müdahale soğuk suyla ıslatılan bezin lekenin üstüne bastırılmasıdır. Kanın yoğunluğu çekildikten sonra bezle halı silinmelidir. Lekeli bölgeyi temizlerken önemli olan lekenin dıştan içe hareketlerle temizlenmesidir, böylece yayılma engellenmiş olur.

Suyun içine karıştırılan nişasta ile de kan lekesinin temizlenmesi mümkündür. Nişastanın zorlu lekeleri temizlemek gibi bir etkisi vardır. Suyla karıştırılan nişasta bir süre leke üzerinde bekletilir, kurumaya yakından bol su ile silinmesi gerekir.

Amonyak içerikli temizleyiciler de kan lekesi üzerinde etkili olacaktır. Nişasta gibi amonyağın da kan lekesini ve zorlu lekeleri temizleme gücü bulunmaktadır. Ancak amonyak kullanımından önce halının kalitesinin bozulmayacağından emin olmak gerekir, zira amonyak güçlü bir etken maddedir.

Leke üzerine bulaşık deterjanı dökülüp bekletildikten sonra silme işlemi de halıdaki kan lekesi üzerinde etkili olacaktır.

Halıdan kan lekesi çıkarma

Halıdaki Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar

   Halıdaki kan lekesinin çıkarma işleminde en uygun zaman dilimi tabii ki lekenin yeni oluştuğu, kurumadan önceki zamandır. Lekeye anında müdahale etmenin mümkün olmadığı durumlarda, halıya nüfus etmiş kan lekeleri için de uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır.

Oksijenli suyun lekeli bölgeye dökülüp bekletilmesi kan lekesinin kolayca çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bu işlemden sonra soğuk suyla amonyak ya da bulaşık deterjanıyla ovulan leke kolayca çıkarılabilir.

Ev temizliğinde vazgeçilmez yardımcılardan olan sirke de kan lekesi üzerinde etkilidir. Lekenin üzerine su ile karıştırılarak sürülen sirke, leke dağıtılmadan silinerek kan lekesinin çıkarılmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yüzdeki çil lekelerini geçirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir