Reklam Alanı
Reklam Alanı
hamilelik erken belirtileri
Sağlık 96 0

Hamilelik En Erken Belirtileri

Gebelik kendine özgü evreleri bulunan bir süreçtir. Bu dönemde hamilelik en erken belirtileri göstermeye başlar. Anne adayının vücudunda hızlı bir değişim meydana gelir. Adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisidir. Bazen de regl kanının renginden daha açık bir kanamanın olması gebelik belirtisidir. Hamileliğin ilk haftasından itibaren göğüslerde büyüme meydana gelir ve göğüsler hassaslaşır. Hormon değişimi, göğüs uçlarının etrafındaki rengi de etkiler. Normalden daha koyu bir renkte görünür. Gebelik başlangıcında salgılanan progesteron hormonu anne adayında yorgunluk ve halsizliğe sebep olur. Rahme yapılan baskı sonucunda idrara çıkma sıklığı da artmaktadır. İdrar renginin koyu olması da gebelik belirtileri arasındadır.

hamilelik erken belirtileri

Anne Adayının Gebeliği Hissetmesi

Yapılan araştırmalara göre anne adaylarının hissi de hamilelik en erken belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı kadınlar hormonların etkisiyle gebe olduğunu hissetmektedir. Bu his çoğu zaman doğru olsa da test yaptırmak daha kesin bir sonuç verecektik. Gebeliğin belirli olduğu HGC hormonunun artmış olması kan ve idrar testinde anlaşılır. Hormonal değişimler sonucu anne adayı gebelik sürecinde ani ruh hali değişimi yaşayabilir. Birden sinir krizi veya öfke patlaması yaşanması muhtemel olaylardandır. Ateşli hastalık geçiriyormuş hissi oluşturacak kadar yüksek ateş de gebelik belirtileri arasındadır. Döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında meydana gelebilecek adet kanaması gibi olmayan lekeler ilk ayda meydana gelebilir. Daha sonraki dönemde meydana gelen leke ve kanamalarda muhakkak doktora gözükmek gerekir.

Hamileliğin İlk Üç Haftası

Kandaki hormonların yükselmesi hamilelik en erken belirtileri verse de kesin olarak gebeliğin öğrenilmesi üç veya dördüncü haftada gerçekleşir. Erkeğin spermi ile kadının yumurtası döllenir. Bu döllenme sayesinde gebelik meydana gelir. Tam olarak döllenme zamanını hesaplamak zor bir iştir. Genellikle adet gününün sonundan itibaren hesaplanır. Gebeliğin ilk haftasında bebek kadının rahmine yerleşir. Plasenta adı verilen, bebeğin kesintisiz beslenmesine aracı olan ve doğumsan sonra doğumla beraber yok olan organ oluşmaya başlar. Üçüncü haftanın sonlarına doğru ise hamilelik hormonları yükselmeye başlar. Anne adayının vücut ısısında yükselmeler ve ateşlenmeler görünür. Dört kadından birinde yumurtlamanın gerçekleştiği alt karın bölgesinde ağrı meydana gelir.

İlginizi Çekebilir:  Yumurtlama Tarihine Göre Gebelik Haftası Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir