Reklam Alanı
Reklam Alanı
hamilelik pilatesi
Kadın 64 0

Hamilelik Pilatesi Faydaları

Hamilelik süresince özellikle doğum yaklaştıkça anne adayının hareket kabiliyeti azılır. Buna bağlı olarak vücutta normalden fazla su birikir ve ödeme neden olur. Hamilelik pilatesi sayesinde el ve ayaklarda ayrıca bacaklarda oluşabilecek ödemler önlenmiş olur. Ayrıca pilates sayesinde rahim kasları ve pelvik tabaka güçlenir. Doğum sorasında rahim kendini hızla toplar ve cinsel birliktelikte bulunmak kolaylaşacaktır. Doğuştan bel fıtığı, kalça çıkıklığı, kas problemleri gibi hastalıkları olan anne adaylarının gebelik süresince pilates yapması hissedecekleri rahatsızlıkları engeller. Çünkü düzenli olarak pilates egzersizi yapmak iskelet ve kas sistemine olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca pilates yapmak konsantrasyonu da arttırır. Hareket kabiliyetini ve esnekliği artırır. Omurganın rahatlamasına yardımcı olur. Kendini güçlü ve sportif hisseden anne adayı psikolojik olarak rastlar.

Neden Hamilelik Pilatesi Yapmak Gerekir?

Doktorunuza ve pilates eğitmeninize danıştıktan sonra belirlediğiniz program sayesinde rahim kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Güçlenen rahim kasları hem doğumu kolay yapmayı sağlar hem de lohusalık dönemini rahat geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca gebelik süresi boyunca fiziki formu koruyarak doğum kilolarını kolay vermeye yardımcı olur. Özellikle normal doğum düşünen gebeler için hamilelik pilatesi oldukça önemlidir, kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olan pilates hem gebelik boyunca yaşanan kas ağrılarını giderir hem de karın kaşlarını güçlendirdiği için doğumu kolaylaştırır.

hamilelik pilatesi faydaları

Kimler Hamilelik Pilatesi Yapabilir?

Hamilelik süresince pilates yapılabilir. Ancak doktor izni almak gereklidir. Ayrıca her spor alanında olduğu gibi hamilelik pilatesi için de alanında uzman bir kişiden yardım almak gerekir. Gebeliğin dokuz ayı boyunca yapılabilen pilateste her aya göre hareketler değişir. Önemli olan iyi bir pilates eğitmeni ile anlaşıp doğru bir program uygulamaktır.

Kendini devamlı yorgun ve halsiz hisseden anne adayları da için de hamilelik pilatesi önerilir. Çok yorucu ve zorlayıcı hareketleri olmayan pilates, kadınların gün içerisindeki enerjilerini arttırır. Geceleri daha rahat uyuyan anne adayları güne daha enerjik başlarlar. Pilates sayesinde uykuları düzenli olan anne adayının doğum sonrasında da uykusunu düzenlemesi daha kolay olacaktır. Ayrıca bebeği ve kendi için bir şeyler yaptığını bilmek anne adayında psikolojik bir haz meydana getirir. Ayrıca nefesi doğru kullanmayı öğreten pilates sayesinde anne adaylarının gebeliğe bağlı ani ruhsal değişimleri de minimum seviyeye inecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir