Reklam Alanı
Reklam Alanı
hamileyken diş çekilir mi
Kadın 31 0

Hamileyken Diş Çekilir Mi?

Diş ve diş eti problemleri, ilerledikleri zaman katlanılamaz olabilmektedir. Çoğu diş problemi ciddi olmakla beraber ilaç kullanımı ya da yapılan müdahale sırasında uyuşturucu iğne kullanımı gibi gereksinimlerle tedavi edilebilmektedir. Hamilelik sırasında bebek sağlığını korumak için çoğu ilacın anne tarafından kullanılması tehlikelidir. Peki diş ağrısı çeken anne adayları için neler yapılabilir, hamileyken diş çekilir mi?

Hamileliğin Ağız Yapısına Etkileri

Hamilelik sırasında anne adayının vücudunda pek çok hormon değişikliği gözlemlenmektedir. Bebeğin sağlığını korumak için anne adayının vücudundaki yararlı minerallerin çoğu bebeğin gelişimi için harcanmaktadır. Bu durumla beraber hormon seviyesindeki ani artışlar anne adaylarını ağız problemlerine karşı yatkın hale getirmektedir. Anne olmak isteyen kadınların hamilelik öncesi diş doktoruna gitmeleri önerilse de bunu uygulamayan ya da beklenmedik bir hamilelik yaşayan kadınların tedavi edilmemiş ciddi diş ve dişeti rahatsızlıkları varsa bu durum riskli gebelikle ya da düşükle sonuçlanabilir. Bu da akıllara hamileyken diş çekilir mi sorusunu getirmektedir.

İlgili Konu: Doğum Sonrası Depresyon

Gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan kusmalar, ağızdaki doğal dengenin bozulup asidik bir yapıya sebep vermektedir. Bu da dişlerin zarar görmelerine ve çürüklere yatkınlığa sebep olmaktadır. Hamilelikte sık kusma yaşanması durumunda anne adaylarının ağızlarını bol suyla çalkalamaları önerilmektedir.

hamileyken diş çekilir mi

Hamilelikte Ağız Sağlığını Korumak ve Diş Tedavisi

   Hamileyken diş çekilir mi diye merak eden anne adaylarına verilebilecek en iyi cevap hamileliğin riskli olduğu ilk 3 aylık dönemde bu tür uygulamalardan kaçınmaları gerektiğidir. Tedaviler eğer mümkünse ikinci 3 aylık dönemde yaptırılmalıdır. İltihaplanma durumlarında diş çekiminden önce iltihabın eritilmesi için antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Anne adayları için kullanılabilecek antibiyotikler bulunmaktadır. Bu çoğu kadın için endişe verici olsa da ilerleyen diş problemlerinin daha büyük sorunlara yol açabileceği de bir gerçektir.

Hamilelik sırasında hassaslaşan anne adaylarına diş çekimi lokal anestezi uygulanarak da yapılabilmektedir. Bu, anne adayının daha az acı çekmesine yol açarken işlemin yapılacağı dönemin seyrine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı diş problemleri de eğer dişin köküne kadar gelişmişse, doğru müdahale için röntgen çekilmesini gerektirmektedir. Anne adayları yine ilk 3 aylık dönemde bu işlemden kaçınmalıdır. Daha sonraki dönemlerde ise röntgen çekilmesi zorunluysa anne adayının kurşun önlük giymesi gerekmektedir.

Hamilelikte diş sağlığını korumak isteyen anne adaylarının işe ilk olarak düzenli bakımlarını aksatmamakla başlamaları gerekmektedir. Hormon seviyesindeki değişmeler ve kusmalar sonucu diş eti kanamaları artarsa diş fırçalanmasından çekinilmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir